Červen - soustřeďte se na trávení

V červnu nám podle pravidel čínského pentagramu vládne prvek oheň, s nímž je spojený velmi důležitý orgán našeho těla, a to tenké střevo. Je významnou částí trávicí soustavy, ale má vliv i na imunitu. Poradíme vám, jak podpořit jeho funkci.

Tenké střevo a trávení

Tenké střevo řídí příjem a přeměnu potravy na vyživující energii a vylučuje odpadní látky. Přispívá ke všem aspektům trávení, včetně příjmu a dalšího pohybu potravy.

Vyrábí enzymy, které společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku štěpí potravu na menší složky. V tenkém střevě se štěpí bílkoviny na aminokyseliny, uhlohydráty na jednoduché cukry a tuky na menší jednotky. Kvalita naší krve závisí na naší výživě a fungování tenkého střeva.

Tenké střevo přijímá z potravy výživné látky a mimo jiné i železo. Při nízké hladině železa klesá schopnost krve transportovat kyslík do všech buněk těla.

Tenké střevo a imunita

Tenké střevo velmi úzce souvisí s imunitním systémem. Jeho vnitřní stěna je pokryta klky, které se chovají jako filtr. Brání tomu, aby tělo přijímalo jedovaté látky, ale tvoří se zde buňky imunity. Menší částečky potravy putují potom přes žilní systém stěnou střeva k játrům. Tam se získané látky dále zpracují.

Je-li tenké střevo přeplněno jedy, může to narušit rychlost a účinnost trávení. Má to však přímý vliv na imunitní systém. Porucha tohoto cyklu vytváří chronické poruchy imunity a alergie.

Alergie jako problém tenkého střeva

Alergie je vlastně neadekvátní reakce našeho imunitního systému. Aby mohla vzniknout alergická reakce, musí se imunitní systém s cizorodou částicí nejprve seznámit a rozhodnout o její škodlivosti. Pokud imunitní systém reaguje neadekvátně, vyhodnotí např. že peří nebo pyl je pro organismus nebezpečná látka a začne obranně reagovat. Na této reakci se podílí imunitní buňky, zejména T-lymfocyty a B-lymfocyty.

Jak ovlivnit kvalitu tenkého střeva a následně imunity a trávení

• Omezte příjem cukru a výrobků z něj

• Omezte příjem bílého a sladkého pečiva

• Snižte příjem lepku

• Mléčné výrobky jezte pouze zakysané a zkuste je více nahradit výrobky z kozího nebo ovčího mléka

• Omezte příjem konzervačních solí, které jsou zejména v uzeninách, tavených sýrech, paštikách

• Neužívejte zbytečně léky na bolest nebo antibiotika

• Jezte v klidu, stravu řádně rozkousejte

Tenké střevo a byliny

Na funkci tenkého střeva dobře působí mimo jiné mochna nátržník, benedikt, lopuch, puškvorec, pampeliška.  Z hub je to zejména Čaga sibiřská.

Pro správnou střevní mikroflóru existuje v tenkém střevě látka zvaná Butyrát. Butyrát je sůl kyseliny máselné, která by měla být v našich střevech obsažena přirozeně díky prospěšným střevním bakteriím. Těch je však u většiny populace nedostatek, a tak ve dobré butyrát dodávat cestou přírodních přípravků.

Butyrát podporuje těsná spojení střevního epitelu, a tím pomáhá zajišťovat bariérovou funkci střeva v obraně před patogeny a také napomáhá při jeho vstřebávacích funkcích. Butyrát eliminuje tzv. syndrom zvýšené propustnosti střev, za kterým stojí řada onemocnění.

Rada na závěr

Jděte na procházku do přírody, na louku, a utrhněte si pár lístků pampelišky a květů sedmikrásky a snězte je. Tyto úžasné byliny vám okamžitě sníží zbytečné překyselení ve vašem trávicím traktu, podpoří činnost tenkého střeva a imunity. Nezapomeňte se smát! Smích je emoce, která léčí, a to nejenom tenké střevo.
Srdce centrum života a lásky

V květnu bychom měli podle pravidel čínského pentagramu chránit své srdce a s ním spojený cévní systém.

Naše srdce je centrem našeho života, ale i centrem emocí. Srdce je fascinujícím orgánem. Jeho pravidelný tlukot nám dává jistotu klidného života, je to neúnavná pumpa, která pracuje i v okamžicích, kdy ostatní orgány odpočívají. Srdce nemusí být nemocné jen neopětovanou láskou. Stačí se řádně stresovat, přejídat se, kouřit, dopřávat si alkoholu a nijak moc se nehýbat. Srdce dokáže poměrně dlouho odolávat, nicméně za nějaký čas se unaví, začne bít nepravidelně. I když je lidské tělo mnohdy schopno se samo opravit, tak na generální opravu srdce bývá často již pozdě, srdce i cévy přestávají být pružné a naše zdraví chátrá.

Srdeční sval se za den stáhne a uvolní více než 100 000x a přečerpá tak hezkých pár hektolitrů té nejcennější tekutiny – krve. Aby všechno toto zatížení zvládlo, potřebuje velké množství energie a výživných látek. Jakmile mu něco z toho chybí nebo přebývá, dá nám to hezky najevo. Jednou buší jako zběsilé, jindy tepe sotva znatelně. A ve všech těchto případech nám ukazuje zvednutý prst – pozor, něco se děje!

 

Nejčastější nemoci srdce a cév

Nejčastějším srdečně cévním onemocněním je ateroskleróza, neboli kornatění cév. Postihuje bez rozdílu muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku. Je o to nebezpečnější, že zasahuje tělo v raných fázích bez zjevných příznaků. Jednoduše řečeno, dlouho nás nic nebolí. Příčinou aterosklerózy je narušení cévy a následné ukládání tukových látek do její stěny. Cévy postupně tvrdnou, průtok krve cévou je omezen a následkem toho jsou některé části těla nedostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Jestliže dojde k náhlému uzávěru některé hlavní tepny, mohou být následky velmi dramatické: akutní infarkt myokardu, centrální mozková příhoda, uzávěr tepen dolních končetin.

Dalším častým problémem je bušení srdce a arytmie. Oba projevy mívají jednu hlavní příčinu. Dlouhodobý, chronický stres. Nebývá to krátkodobé stresové vypětí, ale dlouhé životní trable, ale i vzorce našeho chování, díky kterým si stále v těle vyvoláváme reakci „boj nebo útěk“. Při této reakci dochází k vyplavení kortizolových hormonů a nabuzení a zrychlení činnosti srdce. Pokud tento stav prožíváme téměř neustále zůstává srdce v tomto módu, tedy zrychlení, bušení. Pro srdce a následně celé tělo je tento stav velmi vyčerpávající.

 

Stres a výše popsané reakce jsou také nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku.

Jak se tedy chorobám srdce a cév nejjednodušeji bránit?

Je to relativně jednoduché. Důležitý je aktivní přístup ke svému zdraví. Pokud kouříte, tak musíte přestat a vyhýbat se zakouřenému prostředí. Významným krokem je úprava životosprávy. To znamená změnit stravovací návyky. Co nejvíce omezit cukry (vyjma sladkého ovoce), omezit vysoce tučné potraviny a průmyslově zpracované potraviny. V rámci prevence bychom se měli vyhýbat potravinám s konzervačními solemi, ale i velkému množství potravin z bílé mouky. Vhodné je přidat do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem Omega 3 kyselin. Zejména ryby a avokádo. Jíst potraviny v co nejpřirozenějším stavu a mít dostatečné množství vlákniny.

Naše srdce a kardiovaskulární systém potřebují přirozený pohyb a co nejméně stresu. Pokud zařadíme do svého programu každý den rychlou procházku či jinou pohybovou aktivitu, tak splníme obojí. Při pohybu se totiž odbourávají stresové hormony a nahrazují se hormony “dobré nálady“.

 

Srdce a láska

Květen je obecně známý jako „měsíc lásky“. Řada párů v tomto čase může docílit chtěného početí i po měsících nezdarů. Pozitivní vliv jara, přírody a energií s nimi spojených často dokáže otevřít naše srdce, uvolnit stresová napětí a tím dovolit přírodě, aby vytvořila malý zázrak. Dobře fungující kardiovaskulární systém u obou partnerů může být jedním z pozitivních činitelů.

Víte, že cílenými dechy do srdce si můžete uvolnit stres a pěstovat v sobě lásku? Zavřete oči a při nádechu si představujte proud zlatého světla, který z prostoru před vámi proudím k vašemu srdci a celé jej prosvětluje a při výdechu vydechujte proud šedého popela opět do prostoru před vámi. To celé alespoň 10 minut denně.

Vyjděte rychlým krokem do přírody, zhluboka dýchejte a radujte se z jejích krás! Po návratu si můžete vychutnat některý z jejích darů ve formě léčivých bylin působících právě na kardiovaskulární systém, jako je Jírovec maďal – kaštan, Česnek medvědí, Kozlík lékařský, Hloh obecný, Gotukola, Jinan dvoulaločný nebo zelený čaj.
Duben – měsíc jater

Podle pravidel čínského pentagramu je duben měsícem, kdy mají vrchol své činnosti játra. Játra jsou největší chemická továrna v našem těle. Pracují neúnavně ve dne a v noci, každou hodinu i minutu, aby zajistili vše potřebné pro nás, pro naše tělo. Víte, že játra se dokáží regenerovat a obnovit již za 40 dní? A víte, že játra vám dokáží dorůst? Tak světlá jsou! Pojďme je hýčkat.

Co mají naše játra ráda?

Naše játra milují kvalitní stravu bez chemie, přidaného cukru a těžkých přepálených tuků, a to ve střídmém množství. Jejich síla se probouzí s počínajícím jarem. Jaro, to jsou též první zelené bylinky, které játrům činí velmi dobře. Jarní jídelníček tedy doplníme čerstvými bylinkami jako je pampeliška, medvědí česnek, mladé lístky jitrocele nebo lístky bršlice. To vše se hodí na čerstvý zeleninový salát nebo na žitný celozrnný chléb namazaný máslem či tvarohem. Do jídelníčku vpusťme naklíčené zrno, rukolu, polníček, klidně i vodnici, bílou ředkev.

Podpořme je lehkým půstem a očistou žlučníku. Pokud bude žlučník plný kamenů, písku či bahna, tak jim tvoří nebezpečnou hráz, která je velmi zatěžuje.

Co játrům vadí?

Alkohol…k tomu není co více psát. Pak už jde jen o smlouvání, kolik a jakého mohu. Všeobecně je ve společnosti trendem „suchý únor“. Z pohledu našeho těla by byl lepší „suchý duben“, a to s ohledem na naše játra a jejich cykly.

Přemíra léků. Játra hrají ústřední roli v metabolizmu většiny podávaných léků, které obvykle vyžadují částečnou přeměnu v organizmu, aby získaly léčebnou farmakologickou aktivitu a aby se mohly z těla pacienta posléze vyloučit. Nekvalitní strava plná aditiv, posilovačů chuti, barviv, přidaného cukru. Velmi jim vadí glukózo fruktózový sirup, palmový olej a také přemíra bílé mouky.

Nekvalitní spánek. Játra jsou naší noční čističkou. Kolem půlnoci zahajují velkou očistu těla, krve a také sebe. Ta končí kolem čtvrté hodiny ranní. V této době potřebují, aby naše tělo spalo kvalitním spánkem. Lidé, kteří chodí spát až po půlnoci jim nedávají šanci svojí práce dělat kvalitně.

Co vše játra dělají?

 • Filtrují odpadní, chemické a cizorodé látky,
 • Vytvářejí žluč
 • Produkují enzymy, které ovlivňují velké množství procesů v celém těle
 • Podílí se na syntéze železa, vitamínů D, A, B12
 • Jsou zásobárnou glykogenu – záložního zdroje energie
 • Podílí se na metabolismus cukrů, tuků, vitamínů, minerálů
 • Produkují látky potřebné na aktivaci hormonů v organismu
 • Určují kvalitu krve a cév
 • Podporují naše oči, vlasy i nehty
 • Patří do celého souboru imunitních orgánů
 • A dalších funkcí, které játrům náleží, bude kolem pěti set…

Nejčastější onemocnění spojená s játry jsou:

 • Trávicí potíže
 • Zácpa nebo průjem
 • Žlučové kameny
 • Alergie
 • Ekzémy
 • Alergické vyrážky
 • Překyselení
 • Problémy v oblasti očí
 • Poruchy imunity

Játra a léčivé byliny

Játra mají ráda v dubnu očistné kůry. V době ubývajícího měsíce je ideální čas na jejich očistu. K očistě můžeme použít již čerstvé bylinky, jako jsou mladé kopřivy, květ sedmikrásky nebo mladé lístky pampelišky. Pokud nemáme přístup k čerstvým kvalitním bylinám, pijeme čaje s obsahem těchto bylin. K čaji zařadíme lehký půst. Může být třeba jen dvanáct hodin. Můžeme si jej protáhnout i na jeden či dva dny. Každý půst má však svá pravidla a dlouhý půst není vhodný pro každého. Pokud jen snížíte množství stravy a odlehčíte ji, tak svým játrům uděláte také dobře.

Významnou bylinou, která napomáhá játrům je Ostropestřec mariánský. Na pultech prodejen jej můžeme najít v různých formách od sušených zrníček přes tinktury až po různé druhy kapslí. Účinné látky z ostropestřce nejlépe získáte luhováním v alkoholu. Tam se uvolní všechny potřebné látky. Pokud se použijí mladá poupata, tak získáme i drahocenné enzymy a další stopové prvky. Proto nejúčinnější formou je tinktura z pupenů Ostropestřce

Máme skvělý tip i pro ty z vás, kteří cítí dlouhodobé problémy s trávením a játry. Podpořte je výrobkem s obsahem Reishi s jitrocelem. Nezapomeňte na jarní elixír s názvem březová míza. Ta dokáže vaše tělo očistit, dodat mu celou řadu prospěšných látek a také energie. Myslete na svá játra a dopřejte jim jarní očistu. Teď už víte, jak na to!V únoru podporujme ledviny

V zimních měsících naše tělo přechází podle pravidel čínského pentagramu pod vládu elementu vody a s ním jsou spojené ledviny. V únoru je tedy potřeba je podporovat a dodávat jim energii.

Zejména pokud jste v letním a podzimním čase zanedbali podporu imunitního systému, nebo jste byli například stabilně vystaveni stresu, nyní se dané projeví ve zvýšené míře a to nejenom možným onemocněními ledvin, ale zejména zvýšenou únavou, bolestmi kloubů a páteře nebo kolísajícím krevním tlakem.

V ledvinách sídlí naše vrozená, základní energie určující naši vitalitu. Stárnutí je ve velké míře závislé na kvalitě energie v ledvinách.

Ledviny jsou orgánem nezbytným k životu. K udržení života však stačí přibližně 1/8 funkční zdatnosti. V alternativní medicíně se říká, že ledviny jsou „poťouchlý orgán“, jelikož i když pracují velmi málo, tak nebolí, čímž nám nedávají jasný signál. Proto bý selhání ledvin náhle a často je tento stav nevratný.

Orgány, které podle pravidel čínského pentagramu souvisí s ledvinami

 • Uši – při oslabení ledvin může docházet k poruchám sluchu, pískání a šumění v uších, častým zánětům středouší.
 • Kosti a vlasy – při oslabení ledvin může docházet k osteoporóze, padání a řídnutí vlasů, špatné kvalitě vlasů.
 • Pohlavní orgány – neplodnost u mužů i u žen může mít příčinu právě v oslabených ledvinách. U mužů proto doporučujeme zejména v tomto období podávání tinktury z pupenů kotvičníku. U žen bývají často záněty ledvin spojené s gynekologickými záněty a záněty močového měchýře. Při jejich častějších opakováních vzniká riziko neplodnosti. Proto je důležité takovým zánětům předcházet.

S ledvinami souvisí emoce strachu, a jelikož je to párový orgán, tak velmi trpí při dlouhodobých vztahových (párových) problémech. Narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, strach, potřebu opory, nejistotu a sexuální poruchy.

Tento princip platí i opačně. Pokud se stále něčeho obáváme, nebo žijeme v nevyřešených napjatých osobních vztazích, tak si oslabujeme ledviny a základní životní energii v nich. V tomto případě bývá velmi účinná aromaterapie zaměřená zejména na 2. čakru, související s ledvinami.

Jak podpořit ledviny

Zaměřme se nyní na podporu ledvin. Zde je několik rad a tipů:

Solné obklady a koupele

Vyzkoušejte tyto koupele, jsou velmi účinné.

Solná koupel

 • vezmeme ½ kg kuchyňské soli
 • vysypeme ji na plech a dáme do trouby zahřát
 • teplou solí naplníme plátěné sáčky (buď jeden velký anebo dva menší) a takto přikládáme do bederní oblasti, tam, kde jsou ledviny
 • dejte pozor, aby byla sůl příjemně teplá, abyste se nespálili

Koupel v přesličce nebo v listu kopřivy

 • dáme vařit vodu do hrnce a do ní tři hrsti byliny
 • převaříme 3-5 minut, necháme 15 minut stát a potom přecedíme do lázně

Po koupeli se zabalíme do suchého prostěradla a jdeme si alespoň na 30 minut lehnout na lůžko pod deku. Tato koupel je vhodná i při nastydnutí. Pozor u osob s vysokým krevním tlakem nebo po mozkové mrtvici. 

Strava bohatá na kořenovou zeleninu

Další možností je strava bohatá na kořenovou zeleninu, která přináší pozitivní energii do ledvin a zároveň je dostatečně zásadotvorná, takže působí preventivně proti vzniku ledvinových kamenů.

Co ještě ledvinám "dělá dobře"

 • saunování
 • masáže horkými lávovými kameny
 • stimulace reflexních plošek ledvin na plosce nohy
 • dostatek tekutin - zejména teplých
 • omezení solení
 • snížení příjmu cukru, pepře a alkoholu

Podpora bylinami

Ledviny podporujeme také pitím bylinných čajů anebo užíváním potravinových doplňků určených k jejich posílení. Bylinou první volby pro podporu močového ústrojí je zlatobýl, správným názvem Celík zlatobýl.

Bohužel tato bylina vlivem špatného životního prostředí hojně mizí z našich lesů a strání, a proto naprostá většina bylinných čajů, které si na trhu zakoupíte, neobsahuje pravý celík zlatobýl, ale většinou celík obrovský nebo celík kanadský. Podle obecných zkušeností fungují také, ale jejich účinky nejsou takové jako u pravého celíku zlatobýlu.

Doporučujeme zakoupit si tinkturu z pupenů pravého celíku zlatobýlu a užívat ji samostatně anebo ji kapat do bylinných čajů určených na podporu močového ústrojí. 

Čínský pentagram a jeho zákonitosti nádherně ukazují odraz přírody v našem těle. Tak jako příroda upadá v zimě do klidu, i my bychom se měli takto chovat. V zimě bychom se neměli přetěžovat nadměrnými výkony, měli bychom jíst střídměji, omezit solení a spíše dbát o celkovou podporu svého organismu, dostatečně spát a odpočívat.

Hýčkejte své vztahy. Odpuštění uleví vašim ledvinám i vaší duši.
Leden - chráníme močový měchýř

 

Podle pravidel čínského orgánového pentagramu v lednu posilujeme močový měchýř. Jak o něj nejlépe preventivně pečovat?

Základní anatomický popis

Močový měchýř je dutý, roztažitelný orgán, sloužící jako rezervoár moče před jejím vyloučením z těla. U člověka má objem cca 600–1 200 ml, při naplnění 400–600 ml osoba obvykle pociťuje nutkání močit.

Co však pro nás znamená z pohledu tradiční čínské medicíny?

Močový měchýř je jangový orgán, který patří k elementu vody a jeho opačným, jinovým orgánem jsou ledviny. S těmi také úzce souvisí, a to nejenom funkčně, ale i v oblasti dalších vztahů.

Akupunkturní dráha močového měchýře prochází přes zadní část hlavy, krk, celou partii zad, po hýždích, zadních stehnech, lýtkách až k malíkům nohou.

Celou tuto tělesnou oblast dokáže ovlivnit sebemenší dysharmonie energie v akupunkturní dráze močového měchýře. Může nám způsobovat bolesti hlavy, krční páteře, velmi často bederní páteře, problémy s lýtky, achillovou patou, kotníky, ale i nárůstky v oblasti pod malíky na nohou a bortící se klenbu na dolních končetinách.

Správným působením na akupunkturní body dráhy močového měchýře můžeme předejít popsaným problémům, ale můžeme je i léčit. Používá se tlak – akupresura, jehličky – akupunktura a velmi oblíbené je i moxování, což je zahřívání odpovídajících bodů. Tímto způsobem se dá velmi dobře odstranit bolest páteře a někdy i chronické bolesti hlavy.

Přikládáním plátěných sáčků naplněných zahřátou kuchyňskou solí na oblast bederní páteře nebo plosek nohou můžeme přivést energii do dráhy močového měchýře a napomoci jeho léčení a regeneraci.

Jak se může fyzicky projevovat oslabený močový měchýř z pohledu alternativní medicíny?

 • oslabený sluch
 • časté močení
 • noční pomočování
 • sexuální potíže
 • bortící se páteř
 • lomivost kostí
 • otok obličeje a víček
 • záněty sedacího nervu
 • odhalování krčků u zubů

Narušená energie močového měchýře může mít i velmi silný vliv na naši psychiku a emoční prožívání. Podle knih velmi známého českého léčitele Ing. J. Janči se močový měchýř mimo jiné silně podílí na rozvoji epilepsie u dětí.

Jaké emoce ovlivňují fungování močového měchýře a naopak?

 • pocity strachu
 • pocit hledání opory a jistoty
 • strach z nejistoty
 • problém komunikace s opačným pohlavím

Co nejvíce poškozuje močový měchýř a jeho funkce?

 • prochladnutí
 • studené nohy a pocit chladu od nohou
 • nadměrná konzumace živočišných bílkovin
 • nadměrná konzumace cukru
 • používání velmi ostrého koření a pepře
 • popíjení velkého množství kávy
 • nadměrné solení
 • konzumace alkoholu
 • neustálý strach o něco či někoho
 • syndrom zvýšené propustnosti střev

Jak podpořit správnou funkci močového měchýře?

 • pravidelně pít dostatečné množství tekutin, a to zejména čisté vody
 • pravidelné koupele v mořské soli nebo bylinné koupele zejména v přesličce nebo kopřivě
 • reflexní terapie na plosce nohy
 • práce na psychice – odstraňování pocitů strachu
 • správná strava

Velmi účinné jsou byliny. Nepostradatelnou bylinou pro podporu funkce močového měchýře je lichořeřišnice větší. Tuto jednoletou letničku s pestrobarevnými květy a výraznou ředkvičkovou chutí pěstovaly už naše babičky v truhlíkách za svými okny.

Květy i mladé listy můžete konzumovat přímo, plody se používají do bylinných čajů a velmi účinná forma je výtažek z poupat. Lichořeřišnice velmi účinně a rychle pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, zánětech močového měchýře, ledvin, ale i gynekologických zánětech.

Bylina působí proti virům a bakteriím, podává se proti streptokokům, stafylokokům, e-coli a některým druhům salmonel.

Při chronických zánětech močového měchýře jsou nepostradatelnými pomocníky medicinální houby, které najdete v přípravku IMUNOfungin BIO a Ochránce. 

Příklad bylinných kúr na podporu močového měchýře:

 • Akutní zánět močového měchýře: popíjíme čaj Močový měchýř a k tomu užíváme tinkturu z pupenů Lichořeřišnice.
 • Chronický zánět močového měchýře:  má svoji specifickou léčbu: více v dalším článku na našich stránkách
 • Inkontinence u žen: popíjíme čaj Močový měchýř, k tomu užíváme tinkturu z pupenů Brusinky a přírodní kapsle Femina natur.

Nyní už víte, jak nejlépe o svůj močový měchýř pečovat. Vyvarujte se prochladnutí, nezapomínejte na pitný režim a vyzkoušejte některou z našich bylinných kúr.


zdroj : www.anetabenediktova.cz