Zázračný bodlák a steatóza jater

Kdo by jej neznal. Ostropestřec mariánský patří mezi nejznámější a nejpoužívanější byliny. Ne vždy tomu tak bylo.

Ostropestřec je pěstovaná bylina původem ze středomoří. V těchto oblastech byla používaná od dávnověku. Díky svému vzhledu, a především trnům se mu přezdívalo Kristova koruna. Ve staré Antice se ostropestřec používal například jako lék na hadí uštknutí a od 17. století na nemoci spojené s jaterními obtížemi, krevním tlakem, dutinou břišní nebo na deprese.

Ve střední Evropě jej bylináři začali používat až daleko později, důvodem mohlo být i to, že domácí získávání plodů ze zralých hlavic je velmi svízelné.

Dnešní přírodní, ale i klasickou medicínu si však bez této léčivky nedokážeme představit.

Jak ostropestřec působí?

Částí byliny, která se používá jsou plody, někdy nesprávně označované jako semena. Těsně před zralostí ostropestřce se celé chmýřité hlavice odříznou a uloží na větraných, suchých místech, kde dozrají. Teprve potom se z nich vymlátí plody.

Hlavní obsahovou látkou plodů je sylimarin, což je souhrnný název pro flavolignanové sloučeniny a silice.

Nejúčinnější formou zpracování Ostropestřece mariánského je tinktura. Tinktura se vyrábí přímo z plodů anebo také z mladých poupat této úžasné byliny. Bylo prokázáno, že do základního média při výrobě tinktur, do alkoholu, se uvolní více účinných látek než třeba do vody při přípravě bylinného čaje. Důležitý je i způsob pěstování a půda, ve které roste. Z půdy se do plodů mohou dostat pozůstatky chemických hnojiv od zemědělských družstev. Ideální je ostropestřec pěstovaný na zahrádkách nebo v režimu BIO kvality.

Existuje ještě jedna forma užívání Ostropestřece mariánského, a to je prášek z mletých plodů, který se užívá v dávce 2-3 čajové lžičky denně.

Ostropestřec mariánský velmi účinně působí na ochranu a regeneraci jaterního parenchymu. Podporuje tvorbu a distribuci žluči, léčí zánět jater, snižuje tvorbu žlučových kamenů a celkově zlepšuje látkovou výměnu. Je to základní bylina i při léčbě steatózy jater.

Steatóza jater

Steatóza jater znamená zvýšené ukládání tuku v jaterních buňkách. Játra hrají klíčovou úlohu v organizmu v metabolismu tuků a jsou odpovědné za odbourávání tuků. Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jeho množství stoupne nad rámec tak se tuk přestává metabolizovat a začne se v buňkách ukládat.

Při ukládání tuku v játrech dochází postupně k jejich zvětšování. Játra mají při tom hladký povrch a jsou světlá. Vzhledem k tomu, že tuky se nejčastěji ukládají ve formě tzv. triacylglycerolů, je tuk v jaterní buňce obvykle ve formě velkých kapének, které postupně splývají a vytlačují jádro buňky na periferii. V typickém případě, jako je alkoholická steatóza, jsou jaterní buňky téměř vyplněny tukovými kapkami. Při malokapénkové steatóze se malé kapénky volných mastných kyselin hromadí v buněčných organelách - tzv. lyzosomech, které nesplývají. Jaterní buňky pak mají pěnovitý charakter s centrálně uloženým jádrem.

Steatóza obvykle nemá zvláštní příznaky, podle kterých bychom ji dokázali zpozorovat. Často se odhalí v rámci podrobnějšího zdravotní prohlídky – ultrazvukovým vyšetřením nebo zvýšenými hodnotami jaterních enzymů v testech. V pokročilém stádiu se projeví trávicími obtížemi, nevolností, únavou. V těžkých případech se může vyskytnout zvětšení jater, zežloutnutím kůže a očního bělmaBolestí v horním kvadrantu břicha, nevolností, zvracením, postupně pak cirhózou jater.

Ke ztučnění jater dochází u alkoholiků, ale v posledních letech je začínají „předbíhat“ lidé s nadváhou, lidé se špatnými stravovacími návyky, lidé užívající dlouhodobě léky nebo lidé, kteří užívají mnoho různých druhů léků najednou.

Jste to i vy?

Říkáte si, že se vás to netýká? Uvedeme několik příkladů.

1.       Milujete sladkosti? Různé sušenky, koblížky, zákusky. Nejlépe sladkosti, kde je hodně cukru a tuku? Nadbytečný cukr v těle se mění na tuk. Takže i když budete štíhlí, tak můžete mí po letech sladkého vytrvalého mlsání steatózu jater.

2.       Každý večer skleničku vína „na dobrou náladu“, k tomu dvakrát až třikrát v týdnu „růžové štěstíčko“na bolest hlavy, celodenní stres a nepravidelná strava. I vy jste adept na steatózu jater

3.       Užíváte dlouhodobě hormonální léky třeba na štítnou žlázu nebo antikoncepci? K tomu třeba léky na tlak či na žaludek. Možná máte také rádi sladkosti a občas vínečko nebo energetický nápoj. I vaše jaterní testy po několika letech nemusí být ideální

Vyhodnocení je na vás…nicméně steatóza jater se týká dnes již obrovského počtu lidí a bohužel věková hranice jde často pod 30 let.

Jaké je řešení?

1.       Úprava jídelníčku zejména maximální eliminace přidaného cukru a nezdravých tuků

2.       Eliminace dlouhodobého, pravidelného užívání léků

3.       Pravidelné užívání Ostropestřce mariánského ideálně ve formě tinktury. (nakapat do horké vody, aby se odpařil alkohol)

4.       Pravidelné užívání Omega 3

5.       Minimálně 2x ročně bylinné kůry na játra

Ostropestřec je zázračná bylina. Pomozte jí chránit vaše zdraví i svým životním stylem!

  

Jak na časné jarní alergie

Příznaky alergií v časném jarním období se dnes již týkajíkaždého druhého jedince. Vodnatá rýma, svědění a pálení sliznic, chronický zánět čelních dutin, zarudlé oči, to jsou jen některé ze známých a velmi obtěžujících projevů. V článku se blíže podíváme na to, jaké má alergie příčiny a jak ji léčit přírodní cestou. 

Co je to alergie

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit – ale vadí.

Tato látka se označuje jako alergen a aktivuje protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG. Dochází k jejich zvýšené tvorbě, což spustí některou z alergických reakcí. Ta může může být někdy banální, ale v některých případech může ohrozit i váš život.Jak alergie vzniká

Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám.

Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech, a také v játrech.

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Zároveň konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál.

Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopny přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst.

Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Časné jarní alergie a jejich projevy

K nejběžnějším typům alergií patří právě časné jarní alergie.

Podle počasí mohou vznikat již koncem února nebo hned začátkem března. Pokud je zima mírná a příroda se začíná brzy probouzet, tak pyly poletují v ovzduší již v únoru.

Lidé si pak často pletou alergické projevy s nachlazením.

Nejčastějším projevem mimo vodnaté rýmy bývá bolest hlavy v oblasti čela a tlak za očima. To je způsobené alergickým zánětem sliznic vedlejších nosních a čelních dutin, které reagují právě na polétající pyly v ovzduší.

Pokud trpíme silnějšími alergickými projevy a pohybujeme se v nějakém infekčním prostředí(nemocnice, ambulantní ordinace, školky) mohou se na sliznici v dutinách, která je oslabená alergickým zánětem usadit bakterie nebo viry a způsobit ještě silnější zánět, který se může projevovat i v oblasti uší, středouší.

Přírodní léčba

Z pohledu přírodní medicíny je možné alergie postupně léčit, ale trvá to několik let.

Obecně platí, že pokud chci mít mírnější projevy časných jarních alergií, tak je potřeba přírodní přípravky nasadit už v zimním období.

Velmi důležité při léčbě alergií je působit na střeva a tím na funkci imunitního systému, která se střevy souvisí a způsobuje právě alergické reakce.

Byliny i houby pomáhají!

Žampion mandlový    

Medicinální houba, která velmi silně posiluje fungování imunitního systému. Účinně působí při alergiích, astmatu, chronických zánětech průdušek. Snižuje kašel, zlepšuje stav pokožky a celkové fungování jater

Rdesno mnohokvěté

Popínavá bylina, která působí silně regeneračně na játra a střeva, čímž podporuje imunitu a zlepšuje léčbu různých druhů alergií.  Má protizánětlivé účinky, upravuje hladinu cukru a tuků v krvi

Perilla křovitá

Krásná, barevná bylina velmi dobře působí při alergiích, vlhkém chronickém kašli a astmatu. Obsažené  látky (např. alfa-pinen, apigenin, beta-sitosterol, karyophyllen, myristicin, fenylpropanoid) se zapojují doantialergenních a protizánětlivých procesů a ukazují na možnost využití v léčbě astmatu, sezónních alergií (podávání po dobu 3 měsíců) a chronických bronchitid. Bylina vykazuje i silně antiparazitální účinky,

Přírodní léčba alergií s přípravky Serafin 

Výše uvedené byliny a houby jsou obsaženy ve formě koncentrátu v přírodních kapslích Pylergen. Dlouhodobé a včasné užívání tohoto přípravku prokazatelně zmírňuje alergické reakce.

Pokud v rámci léčebného konceptu Serafin k přírodním kapslím Pylergen přidáte bylinné čajePylergen a Čelní dutiny, tak je přírodní léčba velmi účinná.


Při léčbě snižte příjem cukru a bílé mouky, nepijte kravské mléko a co nejvíce omezte alkohol.

Letošní jaro si můžete užít bez oteklých očí, bolestí hlavy a hromady papírových kapesníků, Vždyť už víte jak!


Imunita ve stresovaném těle

Zimní období je často prezentováno chřipkami, nachlazením a nemocemi spojenými se sníženou imunitou. Zkusme se zamyslet nad tím, proč se tyto problémy neustále opakují i přes užívání různých vitamínů a doplňků.

Nečastějšími návštěvníky poraden pro přírodní léčbu jsou lidé, kteří si stěžují na sníženou imunitu.

Říkají: „Stále pro sebe něco dělám. Jím vitamíny, omezuji cukry, snažím se cvičit a otužovat, ale stále je to málo platné".

Jenže to pro dobře fungující imunitní systém nestačí. Většina z těchto lidí zapomíná, že se už roky necítí být šťastní, že jsou v permanentní nátlaku doma i v práci. Někdy se sami stresují svým perfekcionalismem a potřebou zavděčit se druhým. To, že „kámen úrazu“ je právě zde, málokoho napadne.

Imunita a psychika

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na vypěstování si obávané “autoimunity”.

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Hladina těchto hormonů by měla být v rovnováze. Pokud tomu tak je, imunita pracuje na plné obrátky a bez známek únavy. Jenže kdo z nás má hladiny hormonů a s nimi související hladiny emocí pod kontrolou?

Emoce – psychika - imunita

Nejvíce patologicky působí hněv, strach, pocit křivdy a úzkost. Vlivem těchto emocí jsou stresové hormony produkovány ve velkém, což nezůstává v organismu bez odpovědi.

Nejčastější reakcí těla na působení těchto stresových hormonů je zánět. Kdekoli, kdykoli, v jakémkoli rozsahu.

Záněty oslabují slizniční imunitu – častá nachlazení, zpomalují chod lymfy, která následně více ukládá toxické látky do těla a také neplní dostatečně své imunitní funkce.

Záněty často poškozují tkáně natolik, že dojde k rozvoji autoimunitního zánětu. Nejčastěji štítné žlázy, ale také dalších autoimunitních chorob jako je třeba revmatoidní artritida nebo Crohnova choroba.

Chronický zánět v těle bývá spouštěčem alergických projevů jako je chronická rýma, chronické záněty průdušek či astma.

Klasická léčba není úplné řešení

V této fázi obtěžujících problémů většina z nás zamíří k lékaři, kde projde celou řadou vyšetření. V lepším případě je „stanovena diagnóza“,  v horším případě všechna vyšetření dopadnou „dobře“ a pacient je odeslán k psychologovi.

Lékaři předepíšou medikamentózní léčbu a pacient je udržován chemickými léky tak, aby příznaky nebyly obtěžující, ale bohužel nemoc často vyléčena není a v různých formách se vrací zpět. Proč? Neřeší se důvod nemoci, řeší se jen následný problém!

Jak na to?

Jak jsme již uvedli, ač si to přiznáme nebo ne, psychika zásadně ovlivňuje náš imunitní systém a vznik nemocí. Pokud chceme, aby naše imunita fungovala dobře, tak je potřeba ji pomoci podporou základních imunitních funkcí a také podporou psychického zdraví.

Potřebujeme, aby náš hypotalamus s hypofýzou a nadledvinkami neprodukovaly vysoké množství stresových hormonů. To dělají na základě našich emočních signálů.

Zkusme tedy pár úspěšných maličkostí:

 • Každé ráno u zrcadla zvedněte koutky úst. Někdy to může být hodně těžké, ale udělejme si z toho pozitivní zvyk. Držme zvednuté koutky v „umělém úsměvu“ 1-2 minuty.
 • Po cestě do zaměstnání nezanášejme svoji mysl negativními emocemi. V duchu si stále opakujte mantru: „mám se rád(a) a přijímám se takový (taková) jaký jsem (jaká jsem). Stále dokola, celou cestu.
 • V průběhu dne pozorujte svoji řeč a mysl a nenechte se strhnout do negativního hovoru – ani v duchu (dnes mi je špatně, dnes je ošklivě…) Pokud ostatní v okolí tak mluví, zkuste se do hovoru nezapojovat.
 • Když vám bude v průběhu dne smutno, budete mít negativní pocity, zkuste si na telefonu či počítači pustit smích dítěte. Věřte, že se za chvíli budete za břicho popadat i vy!
 • Dopřejte si v průběhu dne polední odpočinek s kvalitním jídlem, které vás potěší. Při obědě odpočívejte! Odložte počítač i telefon. Vychutnávejte jídlo. Odpoledne si dopřejte minimálně půl hodinku aktivního odpočinku pohybem. Stačí rychlá chůze venku či jiná aktivita
 • Večer neusínejte u televize. Pusťte si relaxační hudbu nebo i namluvenou, řízenou meditaci
 • Odpusťte všem i sami sobě

Vyživte svůj imunitní systém

Práce na psychice je složitá a dlouhodobá. Mezitím nám náš imunitní systém poděkuje, pokud mu dopřejeme nějakou přírodní podporu.

V tropických lesích Amazonie najdeme léčebnou liánu s několika zajímavými názvy – Kočičí dráp,Vilcacora či Uňa de Gato. Její silné působení na náš imunitní systém znali již tradiční indiánské kmeny této oblasti. I my ji dnes využíváme v přírodním léčitelství. Působí velmi dobře na stimulaci funkcí imunitního systému. Vstřebává novotvary v těle jako jsou cysty, myomy, uzlíky na štítné žláze. Má silné protizánětlivé účinky. Je vhodná i u chronického únavového syndromu.

Další liánou s nádherně červenými plody, kterou si můžeme pěstovat i na našich zahradách je Klanopraška čínská. Její pozitivní působení na náš nervový systém snižuje stresové reakcev organismu, a tím i posiluje celkovou imunitu. Klanoprašku najdete v čajovém koncentrátu Stres a vyčerpání. Zde s ostatními bylinami působí proti únavě, a následkům stresu. Posiluje imunitní systém, funkce jater, uvolňuje křeče, zlepšuje dýchání a zrak.

Náš tip na podporu imunity

Užívejte společně čajový koncentrát Stres a vyčerpání + Vilcacora + přírodní kapsle Pohoda. Doba užívání je jeden měsíc, pak udělejte 1 týden pauzu a můžete pokračovat.

 

Čistíme a harmonizujeme trávicí trakt

V lednu většinou čelíme následkům předchozího období, které bylo náročné zejména pro náš trávicí trakt. Přečtěte si, čím mu můžeme prospět, jak jej pročistit. Také pro vás máme recept na chutné a hlavně zdravější lívanečky.

Zvýšené množství stravy, větší objem tučných a sladkých pokrmů, větší konzumace alkoholu. To vše je silným zátěžovým testem pro naše tělo. Následkem toho můžeme cítit zvýšenou únavu, poruchy vyprazdňování, bolesti žaludku a střev. Následkem často bývají nějaké ty kilogramy navíc.

Vláknina pomůže

Chcete se cítit lépe, energičtěji a zhubnout nějaké to kilo? Největší chybou bývá v rámci novoročních předsevzetí zahájit razantní diety či hladovky. Uvědomme si, že naše tělo je součástí přírody a chová se podobně jako všechny živé organismy kolem nás. V lednu respektuje zimní klid.

Není proto vhodné jej nějakým způsobem významně stimulovat k razantním očistám. Působení chladunám historicky v organismu podněcuje mechanismy na tukové „obalení“ a ochranu našeho těla. Razantní očisty mohou naopak způsobit organismu stres a opačné reakce než bychom čekali.

Zvolme tedy očistu a harmonizaci těla vlídným, přirozeným způsobem. Receptem je zvýšit příjem přírodní vlákniny. Tímto krokem tělu přirozeně pomůžeme k očistě a harmonizaci.

Co to je vláknina

Vláknina je základní složka potravy obsažená v rostlinných potravinách, a přestože je obtížně stravitelná, tak je velmi důležitá pro zdravé fungování organismu.

Druhy vlákniny

Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná.

Rozpustná vláknina

Má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu, a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum.

Nerozpustná vláknina

V trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Uplatní se příznivě zejména v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Pokud nám vláknina chybí

Nedostatek vlákniny může vést k cukrovce, zažívacím problémům, srdečním chorobám i obezitě. Má vliv na vznik vysoké hladiny cholesterolu v krvi, ztučnění jater (tzv. steatózu) a nadváhu. Také podněcuje vznik rakoviny tlustého střeva. Při nedostatku vlákniny máme častěji pocit hladu a více jíme.

Příznivé účinky vlákniny

 • zlepšuje celkovou funkci zažívacího traktu
 • pomáhá vylučovat toxické látky z těla
 • udržuje tlusté střevo ve správném stavu a funkci
 • upravuje vyprazdňování, a to průjem i zácpu
 • působí jako prevence vzniku hemoroidů
 • působí proti cukrovce, snižuje hladinu cukru v krvi
 • upravuje metabolismus tuků v organismu
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • velmi účinně napomáhá při redukci váhy
 • působí jako prevence žlučových kamenů
 • zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů a pokožky

Hlavní zdroje vlákniny

 • luštěniny, pohanka, jáhly, quinoa
 • ovoce a zelenina
 • cereální výrobky
 • ořechy, semínka

Jelikož běžné stravovací návyky jsou velmi chudé na vlákninu, je tedy velmi vhodné ji pravidelně doplňovat „uměle“. Velmi dobrým zdrojem je jitrocel vejčitý (Plantago ovata) známý též jako Jitrocel indický nebo-li psyllium.

Psyllium

 • Je to bylina, která je pěstována pro léčivé účinky semen.
 • V České republice neroste, jejím domovem jsou jihoevropské oblasti okolo Středozemního moře, severní Afrika, Arabský poloostrov, Írán, Pákistán a Indie.
 • Pro očistu a harmonizaci trávicího traktu užíváme psyllium 4 týdny, a to 3x denně smíchat jednu kávovou lžičku psyllia s 2 dcl vody a vypít na lačno.
 • Pro vaše chuťové buňky je možné zvolit psyllium ochucené přírodními aromaty nebo také s přidanými kousky ovoce.

K této kúře se velmi hodí čaj Odkyselení organismu. Tento unikátní čaj je dvousložkový. Obsahuje speciální čaj dopolední, který působí zejména na regeneraci a očistu jater, žlučníku, slinivky a střev a čaj odpolední, který působí na regeneraci a očistu ledvin a lymfatického systému.

Skloubením užívání vlakniny Psyllia - a bylinného čaje Odkyselení pomůžete tělu jemným způsobem zharmonizovat a očistit trávicí trakt.

Tip: Pohankové lívanečky s psylliem a kousky jahod

Potřebujeme:
 • 4 vrchovaté polévkové lžíce pohankové mouky
 • 1 kávová lžička psyllia s přírodním aromatem a kousky jahod
 • 1 kávová lžička třtinového cukru
 • 3-4 lžíce mléka, nejlépe kokosového, mandlového nebo bezlaktózového
 • špetku prášku do pečiva - nejlépe bez fosfátů
Postup:

Psyllium namočíme do mléka a necháme chvilku bobtnat. Smícháme všechny suroviny a přidáme psyllium. Vznikne tak husté, po jahodách vonící lívancové těsto. Jeho hustotu můžeme upravovat přidáním mléka či vody. Tvoříme malé lívanečky a smažíme po obou stranách. Dozdobíme čerstvou jahodou.

Doplňte do svého jídelníčku vlákninu a uvidíte, že se budete cítit lépe.


Hořčík – drtič kamenů

Kameny se mohou vyskytovat nejen v ledvinách, ale i v dalších místech urogenitálního traktu jako je močovod či močový měchýř. Na tyto problémy trpí muži přibližně třikrát častěji než ženy. V našem článku se podíváme, jaké jsou druhy kamenů, proč vznikají i jak jejich tvorbě předcházet.

Typy ledvinových kamenů

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách. Mají různou velikost, od drobounkých částeček k velkým kamenům. Ty pak mohou zablokovat odchod moči.

Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Kameny ze solí kyseliny šťavelové (oxalátové kameny) se vyskytují nejvíce u lidí kolem 40 let se sedavým způsobem života.

Oxalát je silná dikarboxylová kyselina, která reaguje s vápníkem a tvoří nerozpustné soli. Ty pak mohou v ledvinách formovat ledvinové kameny. Oxalátové kameny jsou RTG-kontrastní – jsou vidět na RTG snímku.

Další typy se vytvářejí z kyseliny močové, cystinu a fosfátů. Kameny ze solí kyseliny močové (urátové kameny) postihují převážně lidi kolem 50 let. Ledvinové kameny z kyseliny močové se tvoří při nedostatečném vylučování moči, nebo je-li v krvi nadměrné množství kyseliny močové. To může být i příčinou dny. Urátové kameny nejsou RTG-kontrastní – nejsou vidět na RTG snímku.

Proč vznikají

Hlavní příčinou ledvinových kamenů je nejčastěji špatně volená strava s převahou kyselinotvorných potravin a solí.

Na vzniku kamenů se podílí také pracovní vypětí, rozčilování, strach a jiné stavy zvýšené nervové aktivity, které vedou k přetížení ledvin a nadledvinek, a tím napomáhají vzniku infekce močových cest i tvorbě močových kamenů. Dochází-li přitom k nedostatečnému příjmu tekutin, může nadměrné pocení a dehydratace způsobit vyšší koncentraci moči a krystalizaci močových solí.

Hlavní projevy

Nejběžnějším projevem je akutní ledvinová kolika, vznikající při průchodu kamene močovým traktem. Pro ledvinovou koliku je typická velmi silná bolest v boku, vyzařující do třísla, a vlnovité kolísání intenzity bolesti.

Bolest většinou přichází náhle bez předchozích větších příznaků. Ledviny jsou bohužel orgán, který téměř nebolí, i když nefunguje úplně ideálně. Bolest se většinou objeví až když už nastane závažnější problém.

Hořčík – základní minerál

Hořčík je jeden z nejdůležitějších prvků v lidském těle. Většina hořčíku se vyskytuje v kostech a zubech. V menší míře se nachází v krvi a tkáních. Je nezastupitelný pro většinu biochemických reakcí v lidském těle. Jeho nedostatek zhoršuje průběh prakticky každé nemoci.

Hořčík dokáže snižovat vstřebávání kyseliny šťavelové ve střevě. Tím nejenom že působí preventivně proti vzniku ledvinových kamenů, ale dokáže je v kombinaci s bylinami a vitamíny také pomalu z těla vyloučit.

Další funkce hořčíku v organismu

 • působí proti svalovým křečím
 • je důležitý pro normální činnost nervů a svalů
 • napomáhá transportu cukrů do buněk
 • podporuje účinek inzulinu
 • zlepšuje využití kyslíku v buňkách
 • aktivuje enzymy pro výrobu energie v buňkách
 • posiluje trávení
 • udržuje metabolismus vápníku
 • zabraňuje vzniku oxalátových ledvinových kamenů
 • snižuje možnost vzniku žlučových kamenů s obsahem vápníku
 • pomáhá při zadržování moči
 • pomáhá udržovat tvrdou zubní sklovinu a odolnost vůči kazivosti zubů
 • zabraňuje demineralizaci kostí
 • zlepšuje paměť, myšlení
 • udržuje v dobrém stavu kardiovaskulární systém
 • zabraňuje usazování vápenatých sloučenin v cévách
 • upravuje krevní tlak
 • řídí hladinu cholesterolu (spolu s lecitinem a vitaminem B6)
 • napomáhá při udržení acidobazické rovnováhy
 • reguluje funkci štítné žlázy
 • u mužů přispívá ke správné funkci prostaty

Prevence a léčba ledvinových kamenů

Hořčík v množství 600-800 mg/ den v kombinaci s vitamíny řady B.

Bylinný čaj s obsahem listů Břízy bělokoré a nati Celíku Zlatobýlu

Tinktura z Jehlice trnité

Další doporučení

Snížení příjmu kyselinotvorných potravin, a to zejména cukru, soli, mléka a bílé mouky.

Každé ráno vypít 2 dcl vlažné vody se šťávou z čerstvého citronu. Obsažená kyselina citronová na sebe váže vápník z moči a zabraňuje tak tvorbě ledvinových kamenů a také jejich zvětšování.

Zvýšit příjem kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)

1x týdně koupel ve směsi z Kopřivy a Přesličky.

Důležitý tip závěrem

Neužívejte vysoké dávky vit. C v potravinových doplňcích, kde je ve formě kyseliny askorbové. Zvyšuje to riziko vzniku ledvinových kamenů. Vitamín C v potravinových doplňcích můžete přijímat ve formě koncentrátů z ovoce např.  Camu camu


Kašel - jeden příznak - více nemocí

Kašel je jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, které vedou nemocného k lékaři. Zhoršuje kvalitu života a někdy může být podceňovaným příznakem vážného onemocnění.

Diagnostika příčin kašle bývá někdy obtížná, a to především u dlouhodobě trvajících forem.

Obecně se kašel rozlišuje na akutní a chronický. O chronickém kašli mluvíme, pokud trvá déle jak 7 týdnů.

Akutní kašel vlhký

Vzniká většinou jako příznak akutního zánětu průdušek.

Nejčastěji to bývá při různých formách chřipek a nachlazení, při virových, ale i bakteriálních infekcích. Nemocný má většinou teplotu, je unavený a vykašlává žlutě až zeleně zbarvený sekret.

Přírodní léčba: podáváme byliny, které působí protizánětlivě, tlumí kašel, teplotu a podporují imunitu. Velmi účinná je Lichořeřišnice větší, ale i Vrba bílá či květ Bezu černého. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Nastydnutí, tinkturu z pupenů Lichořeřišnice nebo čajový koncentrát Průdušky a plíce.

Akutní kašel suchý

Suchý, dráždivý kašel většinou provází zánět nosohltanu a vedlejších čelních dutin. I ten bývá příznakem virových nebo bakteriálních infekcí, ale také alergií.

Přírodní léčba: podáváme byliny, které zvlhčují a chrání sliznice horních cest dýchacích, a zároveň mají mírný antialergický účinek. Velmi účinná je Divizna velkokvětá, Proskurník lékařský nebo Mateřídouška úzkolistá. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Čelní dutiny nebo Průdušky či tinkturu z pupenů Divizna.

Chronický kašel

Pokud kašleme déle jak 7 týdnů, může se jednat o chronický kašel.

Dlouhotrvající, dráždivý kašel může mít celou řadu příčin a může souviset s velkým množstvím chorob. Vybíráme tři nejčastější:

Astma

Průduškové astma je jeden z projevů alergických reakcí v organismu. Ve své počáteční, lehké formě se dá dobře ovlivňovat bylinami, ale je potřeba spolupracovat s odborníkem na bylinnou léčbu.

Jelikož je tento problém spojený s alergiemi, léčba vyžaduje nejenom užívání bylin, ale i celkovou úpravu životního stylu.

Chlamydiová infekce

Bakterie Chlamydia pneumoniae, se šíří vzduchem a je v populaci velmi rozšířená. Postihuje primárně plíce a způsobuje chronický, někdy velmi úporný kašel, který nereaguje na běžnou léčbu na kašel a většinou ani na antibiotickou léčbu.

Záludnost této bakterie spočívá v tom, že se může z plic rozšířit do celého těla, čímž stoupá riziko chronického průběhu onemocnění.

Kromě výše zmíněného úporného kašle můžete kýchat, cítit slabost nebo být velmi unavený. Diagnostikovat se dá sérologickým vyšetřením v odborné laboratoři.

Přírodní léčba: V tomto případě přicházejí na řadu přírodní přípravky „vyššího kalibru“. Je potřeba nasadit byliny i medicinální houby, jen tak může být léčba úspěšná. Podmínkou je také dostatečně dlouhá doba užívání, někdy až šest měsíců. Z konceptu Serafin velmi dobře funguje kombinace přírodních kapslí Ochránce a Vilcacora. Doplňujeme pak čajem Imunita a Průdušky.

Reflux jícnu

Zdánlivě toto onemocnění nepatří do tématu horních cest dýchacích, ale jeho hlavním příznakem je kašel.

Reflux jícnu vzniká uvolněním dolního svěrače jícnu, který odděluje jícen od žaludku. Při tom dojde k proniknutí kyselého obsahu žaludku do jícnu. Žaludeční kyseliny, zejména kyselina chlorovodíková, postupně poškozují sliznici jícnu, což lidé vnímají jako pálení žáhy, říhání,  zápachem z úst.

Velmi typickým příznakem refluxu jícnu bývá chronický kašel, který často není z počátku přisuzován této chorobě. Až po vyčerpání klasické léčby na kašel, která nebývá v tomto případě úspěšná, přichází na řadu další pátrání po příčině chronického kašle, a tou bývá právě reflux jícnu.

Kašel je v tomto případě následkem toho, že výpary kyselin dráždí průdušky. Tento symptom se objeví i tehdy, když nás trápí „stresový reflux“, tj. pálení žáhy se objeví jen ve stresových situacích, případně při nervozitě vznikne pálení žáhy, reflux a kašel.

Přírodní léčba: podáváme byliny s větším obsahem hořčin, ale také slizové byliny na ochranu sliznic trávicího traktu. Dobře působí Puškvorec lékařský, Sléz přehlížený a také kořen Čekanky obecné. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Žaludek a dvanácterník a přírodní kapsle Digestiv.

Nepodceňujte i zdánlivě malý „kašlík“. Vaše tělo vám jeho prostřednictvím dává zprávu, že není něco v pořádku. Vy ale už víte jak na to!

Chřipka nebo nachlazení? Zvolte správnou léčbu!

Když se vzbudíte s kýcháním, kašlem, rozbolavění, s horečkou, s pocitem bolavých svalů, jak poznáte, že jde o chřipku nebo jen nachlazení?

Je důležité znát rozdíl mezi chřipkou a nachlazením. Nachlazení je rozhodně mírnější onemocnění než je chřipka. Při nachlazení se můžete cítit špatně nanejvýš pár dní, při chřipce se budete cítit velmi špatně po dobu několika dnů až týdnů. Chřipka může také způsobit vážné zdravotní problémy, jako je třeba zápal plic.


Jaké jsou běžné příznaky nachlazení?

Příznaky nachlazení nejčastěji začínají bolavým krkem, tento pocit obvykle zmizí po dni nebo dvou. Dalším příznakem je rýma, která má většinou vodnatou konzistenci. Únava může následovat společně s kašlem mezi čtvrtým a pátým dnem. Během nachlazení se nevyskytuje horečka, pouze zvýšená teplota. Nachlazení obvykle trvá týden. Pokud se příznaky nachlazení ani po týdnu nezlepšují, může jít o bakteriální infekci, což znamená návštěvu lékaře.  Někdy může dojít k záměně nachlazení za alergickou rýmou (existují i zimní a podzimní alergie), nebo záněty vedlejších nosních dutin. 

Jaké jsou běžné příznaky chřipky?

Chřipkové příznaky jsou obvykle mnohem závažnější než příznaky nachlazení. Příznaky chřipky jsou silnější bolest v krku, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, kašel někdy i střevní potíže.
Většina chřipkových příznaků se postupně zlepšují během dvou až pěti dnů, nicméně chřipka na rozdíl od nachlazení trvá i přes týden nebo více. Častou komplikací chřipky je zápal plic, zvláště u dětí, starších osob, nebo osob s plicními nebo srdeční problémy. Dalším typickým příznakem je horečka, která se neustále vrací poté, co již pominula na den nebo dva.

Co dělat při prvních příznacích?

Oba typy onemocnění jsou virového původu, takže léčba antibiotiky organismus pouze více zatíží a celková doba vyléčení se může značně protáhnout. Pokud se objeví první příznaky, tak je velmi důležité zůstat doma, v domácí péči, jelikož oba druhy onemocnění jsou silně nakažlivé. Dejte svému tělu šanci a klid se vyléčit. Potom se doba léčby a rekonvalescence hodně zkrátí. Jestliže s nachlazením a chřipkou dále chodíte do práce, nejenom, že ohrožujete své okolí, ale nedáte svému organismu možnost se vyléčit.

Jaká léčba je účinná?

 •  Snižte horečku - tělesná teplota do 38 má pozitivní efekt pro organismus, pomáhá totiž imunitnímu systému „zabíjet“ viry. Nebojte se tedy, a pokuste se jí snížit zábaly. Namočte osušku anebo prostěradlo do studené vody, vyždímejte jej a obalte si s ním celé tělo od podpaží dolů. Na to dejte deku, lehněte si do postele a přikryjte se. 
 •  Zajistěte si dostatečný pitný režim – v době léčby a zejména pokud máte vyšší teplotu potřebujete dostatek teplých nebo vlažných tekutin. Ideální v tomto případě jsou bylinné čaje obsahující byliny, které mírní horečku, bolesti svalů a napomáhají odkašlávání. Těmi jsou zejména Vrba bílá, Lípa srdčitá,Bez černý nebo Podběl.
 •  Zkuste bylinnou koupel – pokud ustoupí akutní horečka, tak na urychlení léčby a regeneraci bolavých svalů velmi dobře působí koupel z Kopřiv. Dejte 3 vrchovaté hrsti sušených kopřiv do hrnce vodou, nechte 5 minut povařit, 10 minut odstát a přeceďte do vany. Koupel trvá 15 minut, pak se zabalte do osušky a lehněte si pod peřinu. Tato koupel je velmi účinná.
 • Při bolestech hlavy můžete zkusit inhalaci: v hrnci mírně 2 minuty povařte 2 hrsti květu černého bezu, nakrájený česnek a nadrcený kmín. Odstavte, nechte lehce vychladnout a pak se nad tuto teplou lázeň nakloňte s ručníkem přehozeným přes hlavu a vdechujte odpařující se látky nosem. Po takto provedené inhalaci se dýchací cesty uvolní a uvolní se tlak v oblasti čelních dutin.
 • Nenahraditelnou bylinou při chřipce a nachlazení je tinktura z pupenů Lichořeřišnice. Již při prvních příznacích nasaďte zvýšenou dávku. První 2 dny užívejte 10 kapek každé 3 hodiny a váš zdravotní stav se velmi rychle zlepší.

Nezapomínejte na prevenci!

Chřipkové epidemie většinou přichází na přelomu roku, v lednu a únoru. Stále máme čas posílit svůj imunitní systém. Můžete zvolit třeba tinkturu z Třapatky nachové - Echinacea nebo velmi účinnou směs z pupenů Imunita . Velmi účinné jsou bylinné kapsle OCHRÁNCE v originální receptuře, které jsou složené z kvalitních koncentrátů z grepových semínek a léčivých hub.

Chřipku a nachlazení mají jen ti nepřipravení. My už víme jak na to!

Ploché bříško? Zkuste náš jídelníček!

Která z nás by si nepřála mít krásné ploché bříško. Podpora správným cvičením je jasná! Ale co strava? Nabízíme skvělý jídelníček.

Základní pravidla:

1. Nepodchladit střeva (studené nápoje, jogurty, zmrzliny...)

2. Přidat prebiotika (kysané výrobky, cibule, česnek, ředkev….) nebo z produktů Serafin Digestiv

3. Neuždibovat, ale mezi jídly dodržet 3 hodiny pauzu

4. Poslední pokrm jíst okolo 19 hodiny

5. 1x týdně zařadit střídavý půst (bez snídaně nebo večeře).

6. Pravidelný pohyb min. 30 minut denně.

7. Vynechat alkohol

Tipy na SNÍDANI:

1. Broskvové nudle s mákem – viz recepty

2. Kváskový chléb s čočkovou paštikou a rajčetem – PAŠTIKA – 250g čočky a 50g krup uvaříme s bobkovým listem. Uvařenou směs rozmixujeme s 50g ovesných vloček, smícháme s 3PL lahůdkového droždí, 1ČL majoránky, 1/4ČL soli, umeocet, 3PL nabobtnaných chia semínek, ½ cibule, 3 stroužky česneku, 3PL olivového oleje. Směs dáme do zapékací misky, půl hodiny zapečeme v troubě na 170°C. Vychladíme.

3. Zeleninová směs s vajíčkem – na pánvi rozpustíme Ghí, orestujeme cibuli, žampion, malou mrkev, osolíme, po 5 minutách přidáme brokolici a rajče, mírně podlijeme vodou a dusíme. Po 5 minutách přidáme 1PL ovesných vloček. 2ks volské oko.

Tipy na SVAČINU:


1. Švestky s chia semínky – na Ghí orestujeme 4ks švestek, pokapeme javorovým sirupem a dusíme 3 minuty. Přidáme 1PL chia semínek promícháme a necháme 10 minut nabobtnat a vychladnout.

2. Ořechová směs – 6ks mandlí, 6 ks vlašských ořechů namočíme přes noc do vody. Vodu slijeme a ořechy konzumujeme.

3. Kokosová tapioka (prodejny zdravé výživy)

Tipy na OBĚD:

1. Dhal z červené čočky a kroupami. – viz recepty

2. Špenátové rizoto – 2PL olivového oleje nebo trocha Ghí orestujeme utřený česnek. Přidáme špenátové listy 300g, 150g rýže Basmati natural, a 2PL mandlové smetany. Osolíme, promícháme, zalejeme zeleninovým vývarem nebo horkou vodou 1,5cm nad rýži a dusíme doměkka rýže. Posypeme petrželovou natí a nasekanými mandlemi.

3. Zeleninový salát s kozím sýrem – Marináda na zeleninu – olivový olej, pepř, sůl, tamari omáčka - smícháme a marinujeme alespoň 2 hodiny na špalíčky nakrájenou mrkev, celer a červenou řepu. Poté dáme upéct do trouby doměkka. Necháme vychladnout a smícháme s hrstí polníčku, rukoly, 30g vlašských ořechů a 50g kozího sýru. Zálivka: citronová šťáva, javorový sirup, sůl, hořčice.

Tipy na SVAČINU:

1. Mandlový nejogurt od značky Nemleko (prodejny zdravé výživy)

2. Cuketové nudle s ořechy – Cuketu naškrábeme škrabkou na brambory na dlouhé proužky, osmahneme na olivovém oleji, osolíme, přidáme vlašské ořechy a 2PL rostlinné smetany. Prohřejeme a podáváme.

3. Kuskus s bazalkovým pestem. 2 PL bazalkového pesta smícháme s 4ks oliv, 2ks rajčaty a kuskusem. Posypeme mixovaným dýňovým opraženým semínkem.

Tipy na VEČEŘI:

1. Ala květákový mozeček – viz recepty

2. Quiche s brokolicí a rajčaty – TĚSTO: 150g mouky (já používám 2díly žitné, 1 díl z červené čočky) 120g másla, sůl, asi 5 PL studené vody. Nejprve připravíme drobenku z mouky, soli a másla, následně zapracujeme vodu a necháme 1 hodinu odležet v lednici. NÁPLŇ: 3vajíčka smícháme s 250ml smetany a 50ml vody, osolíme. Na malé růžičky si nachystáme brokolici, nakrájíme sušená rajčata a žampióny 1ks. Těsto dáme do formy, pečeme 10 minut. Pak klademe rajčata, žampion a brokolici, zalejeme vajíčkovou směsí a dáme na 30 minut do trouby na 170°C.

3. Celerová pomazánka s kváskovým chlebem – POMAZÁNKA: 1 malou bulvu celeru nastrouháme na jemném struhadle, zakápneme citronem. Přidáme vajíčko uvařené na tvrdo, osolíme, posypeme petrželkou, přidáme 1 stroužek česneku, zalejeme 2PL olivového oleje. Dobře promícháme.

Ing. Barbora Harvišová, odborný poradce a výživový specialista Serafin


Výhody koupele s epsomskou solí

Koupele s epsomskou solí jsou naplněny hořčíkem, který v průběhu posledního půl století v našem příjmu významně poklesl, důvodem jsou zejména změny potravinářské a zemědělské.
                                
Hořčík pomáhá regulovat neuvěřitelných 325 enzymů a řídí naše základní tělesné funkce. Pomáhá se vším možným, od ovládání funkce svalů, až po odstraňování škodlivých toxinů z našeho těla.
Studie ukazují, že koupáním se v lázni s epsomskou solí, která je známá též jako síran hořečnatý, vstřebáváme hořčík kůží daleko snadněji nežli vnitřním užíváním hořčíku jako doplňku stravy, kdy je jen částečně metabolizován.

Navíc sírany hrají důležitou roli při vytváření mozkové tkáně
a kloubních proteinů.
Jako zdraví prospěšné výhody solné koupele můžeme uvést:

-   podporu srdce a oběhového systému, snížení nepravidelného srdečního rytmu, zabránění kornatění tepen, snížení krevních sraženin a snížení krevního tlaku.

-   zlepšení schopnosti využívat inzulín, snížení výskytu a závažnosti cukrovky.

-   vyloučení toxinů a těžkých kovů z buněk, léčení kožních problémů a celková podpora těla ve zbavování se škodlivých látek.
   -   úlevu od bolesti zad a končetin, svalového napětí a svalových křečí.

   -   zlepšení absorpce živin.

   -   podporu vytváření kloubních proteinů, mozkové tkáně a mucinu.
-   uvolnění nervového systému, předcházení nebo zmírnění bolestí hlavy a migrén.

-   zlepšení užívání kyslíku.

-   celkové uvolnění a regeneraci, což nakonec napomáhá i klidnějšímu spánku.
Obzvláště poslední bod je velmi důležitý jak pro naše tělo, tak i pro naši psychiku. Představme si, že se právě noříme do solné koupele. Zpočátku bychom mohli být neklidní, zahlcení vším možným, plní stresu z vyčerpávajícího dne. 

Postupně se v solné vodě začneme uvolňovat a naše tělo, mysl i emoce se snad konečně dočkají odpočinku.
Navíc solné vodě můžeme dovolit odebrat z nás vše staré, nefunkční a třeba ji i nechat nás inspirovat něčím novým, neotřelým. 

Účelem je získaní pocitu osvěžení a obnovení. V tom nám může pomoci i vědomé zpomalení dechu a soustředění se na každý nádech a výdech, což by mohla být taková hlavu pročišťující meditace při příjemné koupeli ;)