Vitamín C a jeho vliv na naše tělo
Víte, že bez kvalitního, přírodního vitamínu C nebude správně fungovat nejenom váš imunitní systém, ale také klouby, cévy, krvetvorba, ale i mozek?
Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec.
Vitamín C a klouby
Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Špatný metabolismus kolagenu má vliv na srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.
Pokud má organismus nedostatek vitamínu C, tak se kolagen nedostatečně tvoří, což má za následek onemocnění pojivového aparátu. Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní kůže a zubů.
Vitamín C a železo
Železo je zcela nezbytné pro náš život a zdraví. Je důležitou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášejících kyslík k buňkám. Železo je rovněž součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a také je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií.
Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa, protože spolu s kyselinou chlorovodíkovou, která je přítomna v žaludku, napomáhá lepšímu rozpouštění a vstřebávání železa.
Při nedostatku železa v těle je výhodnější zvýšit dávku vitamínu C než železa, protože samo zvýšení vstřebávání železa zajistí jeho dostatečný přívod, místo zbytečného a rizikového zvyšování dávky železa.
Vitamín C a hormony
Po vstřebání do organismu se nejvíce vitamínu C dostává do nadledvinek. Nadledvinky jsou velmi důležitým orgánem. Jsou součástí řídicího systému hypotalamus – hypofýza – kůra nadledvin, produkují steroidní hormony, které zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků, ovlivňují reakci organismu na stres, řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami a umožňují tak udržení stálého vnitřního prostředí.
Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin. Adrenalin je látka přenášející signály při stresových reakcích. Společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při reakcích zvaných – “boj” nebo “útěk”. Osoby s vyšší mírou stresu nutně potřebují vyšší dávky vitamínu C.
Vitamín C a mozkové funkce
Vitamín C hraje velkou roli při tvorbě dopaminu v mozku. Dopamin působí jako neuropřenašeč , který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem psychických onemocnění.
Vitamín C hraje také roli při tvorbě serotoninu, který je zodpovědný za naši dobrou náladu, emoce i spánek. Jeho nedostatek může způsobovat některé psychické nemoci.
Vitamín C a cévy
Vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které pomáhají urychlit hojení modřin. Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. K nejznámějším patří rutin. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. V těle pozitivně působí na kvalitu cévní stěny a tím příznivě ovlivňují nejenom hojení, ale také stav křečových žil, působí i proti zánětům.
Tím samozřejmě pozitivní účinky vitamínu C na náš organismus nekončí. Mimo jiné pozitivně ovlivňuje funkce imunitního systému, krevního tlaku, srdce.
Vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí.
A vidíte – pak se řekne “obyčejné céčko”!