Super tipy pro imunitu

Imunitní systém člověka je velmi složitý mechanismus. Jeho primárním úkolem je chránit organismus před nežádoucími cizorodými látkami, viry, bakteriemi, plísněmi či parazity. Tyto mikroorganismy musí včas identifikovat, lokalizovat, zlikvidovat a předat k vyloučení z organismu.

Imunitní systém je komplexní soustava vzájemně spolupracujících a doplňujících se orgánů. Patří mezi ně například střeva, játra, lymfatický systém, slezina, brzlík, kostní dřen, soustava žláz s vnitřní sekrecí a další. Při nedostatečné funkci imunitního systému pak dochází k rozvoji různých typů onemocnění, a to jak fyzických, tak ale i psychických. Za neadekvátně fungujícím imunitním systémem stojí také alergie a různé typy autoimunitních onemocnění.

Tipy pro správné fungování přirozené imunity

Strava

Střeva jsou základem zdraví, základem imunity. Hippokrates, otec moderní medicíny, řekl, že všechna onemocnění začínají ve střevech, a to před 2000 lety!

Vědci zjistili, že v lidském těle se nachází „nový orgán“. Avšak na rozdíl od běžných orgánů jako je třeba srdce, mozek, plíce se tento orgán neskládá z lidské tkáně, nýbrž z bilionů bakterií. Říká se mu střevní mikrobiom. Je to soustava střevních bakterií, která u dospělého člověka může vážit až 2 kg. Mikrobiom má silný vliv na celkovou imunitu člověka, ale také na jeho psychický stav.

Mikrobiom si nevíce poškozujeme nevhodnou, nevyváženou stravou, která obsahuje nadmíru přidaného cukru, lepku, alkoholu a chemikálií. Zejména u dětí nadměrná konzumace cukru má přímý vliv na poruchy imunity a rozvoj alergií. Mikrobiom významně poškozují i léky zejména nadužívání antibiotik, léků na bolest či hormonálních léků.

Posilovat jej můžeme stravou bohatou na zeleninu a vlákninu, dále probiotiky, která se vyskytují v zakysaných mléčných výrobcích nebo třeba v kysaném zelí. Důležitá jsou však i tzv. prebiotika, tedy látky, které působí přímo jako „krmivo“ pro náš mikrobiom. Jednou z nich je polysacharid inulin, který se přirozeně vyskytuje v kořenu čekanky, pampelišky či puškvorce. Užívání přírodních preparátů právě s obsahem namletého kořenu některé z uvedených bylin pomůže nejen našemu trávení, ale i posílí přirozený mikrobiom, a tím imunitu.

 

Stres

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na rozvoji autoimunitních onemocnění.

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Prostě aktivací reakcí „boj nebo útěk“. Takto si dlouhodobě oslabují fungování imunitního systému nejenom dospělí, ale i děti, které nežijí v láskyplném rodinném prostředí, děti, na které jsou kladeny příliš velké nároky a není respektována jejich přirozenost ani doma ani ve škole.

Co s tím? Hýbejte se a smějte se! Pohyb upravuje v těle rovnováhu mezi stresovými hormony a hormony dobré nálady. Smích pak dokáže uvolnit endorfiny a podpořit vaše zdraví. Dostatečné množství hořčíku, vitamínů řady B a správný mikrobiom jsou základem naší dobré psychiky.

Spánek

Spánek je pro život člověka důležitější než jídlo. Jeho nedostatek může způsobit smrt dříve než nedostatek jídla. Při spánku se naše tělo regeneruje. Nahrazuje poškozené buňky těmi novými, a to i v rámci imunitního systému. Důležité je usínat před půlnocí, aby se do tohoto procesu v klidu mohli zapojit játra, která v tuto dobu začínají svoji regeneraci a dále všechny ostatní orgány včetně střev a hormonálního systému. Spánek kratší než šest hodin ( u dospělých) nám ubírá hodně sil a velmi oslabuje imunitní systém.

 

Síla přírody

Příroda má nějakou bylinku či houbu na každou naši bolístku. Základní a známou bylinou na podporu imunitního systému je:

Echinacea – Třapatka nachová 

Její původní domovinou je Severní Amerika. Je to tradiční bylina tamních indiánských kmenů. Postupně se rozšířila i k nám do Evropy. Echinacea nespecifickým způsobem posiluje fungování imunitního systému. Používá se z ní kořen a květ. Nejčastější formou užívání je tinktura nebo čajový koncentrát. Můžeme jí užívat samostatně, ale i ve směsích s jinými bylinami či houbami. Doporučuje se užívat poměrně brzy před předpokládaným krizovým obdobím, jelikož potřebuje nějaký čas, aby imunitní systém stimulovala.

Houby

Všichni jsme zvyklí běžně hovořit o léčivých bylinách, které mají velkou tradici. Méně známá je ale tradice používání léčivých hub. Používání hub časově spadá již do pravěku a houby lidstvo provází celým jeho vývojem nejenom jako potravina, ale i jako léčivka. Houby mají celou škálu pozitivních účinků, ale jeden z největších je silná podpora funkce imunitního systému pomocí zejména obsažených beta glukanů.

Co to je beta glukan

Beta glukan je unikátní přírodní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Tisíce studií prováděných na různých universitách ve světě prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje bílé krvinky zejména makrofágy. Makrofágy „požírají vše“, co do krve nepatří. Betaglukany pak fungují jako „krmivo“ nebo můžeme říci „hnací motory“ pro ně.

Beta glukany najdeme v různých druzích hub, které běžně v létě sbíráme v našich lesích, ale i v tzv. medicinálních houbách, které si většinou do kuchyně tak často nenosíme.

Pouhým pojídáním však beta glukany z hub naše tělo dostane v množství 2-3%. Chybí nám totiž trávicí enzym, který by v trávicím traktu tyto účinné látky z hub uvolnil. Proto ani užívání rozemletých hub na prášek nebývá léčebně moc účinné.

Řešením je extrakt. Jedná se o velmi silný vodný výluh z medicinálních hub, kde se tímto postupem uvolní velké množství beta glukanů. Koncentrovaný výluh se pak vysuší a buď se dávkuje do přírodních kapslí nebo se přidává do čajového koncentrátu společně s dalšímu bylinami a přírodním sirupem.

 

Nejčastěji používanými houbami v souvislosti s podporou imunitního systému jsou:

Lesklokorka lesklá – Reishi

 posiluje celkově imunitní systém. Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, astmatu i při ekzémechRegeneruje játra a zlepšuje jejich funkci, podporuje trávení. Houba je velmi vhodná na podporu rekonvalescence po těžkých nemocech. Reishi snižuje hladinu cholesterolu v krvi a upravuje hladinu krevního cukru. Celkově zvyšuje duševní i fyzickou výkonost.

Žampion mandlový

 stejně jako ostatní houby stimuluje funkce imunitního systému. Používá se zejména při alergiích, astmatu, chronických zánětech průdušek. Snižuje kašel, zlepšuje stav pokožky.

Čaga – rezavec šikmý

dřevokazná houba, která celkově podporuje imunitní systém. Obsahuje nejenom beta glukany, ale i betulin, který rozšiřuje její spektrum účinností. Čaga se používá se při zánětech žaludku a střev. Doporučujeme jí při hnisavých kožních onemocněních, zánětlivém akné, střevních a gynekologických plísních, chronických zánětech horních cest dýchacích a plic.

A co chronický doporučované „céčko“?

Ano, ale v přírodní formě. Tedy v ovoci a zelenině. Pokud potravinový doplněk, tak takový, kde je vitamín C ve formě extraktu z ovoce Acerola nebo Camu camu.

Nyní již víte co dělá dobře vašemu tělu a vašemu imunitnímu systému. Upravte stravu a životní styl, nakupte přírodní přípravky a užijte si pestrobarevný podzim se všemi jeho krásami!


Vysoký cholesterol? Důvody možná překvapí!

Rozhlédněte se po svém okolí, zeptejte se v rodině nebo známých. Kolik lidí má vysokou hladinu cholesterolu a kolik lidí užívá léky? Proč tomu tak je?

Cholesterol je látka, která pomáhá tělu zpracovávat tuky. Potřebujeme ji k tvorbě hormonů, ale i vitamínu D. Tvoří přirozenou součást buněk lidského těla a je pro život nezbytný, jelikož plní řadu významných funkcí.

Představuje základ všech buněčných membrán, je hojně zastoupen v nervovém systému, v mozku, v myelinových obalech nervů, nacházíme jej v játrech i ledvinách.

V posledních letech však řada lidí má od lékařů diagnostikovanou vysokou hladinu cholesterolu. Jaké jsou důvody?

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Cholesterol souvisí se stresem

Cholesterol tvoří důležitý stavební kámen pro syntézu pohlavních hormonů a nadledvinek . Jeho produkce také souvisí s činností štítné žláza. Striktní snižování hladiny cholesterolu může u žen vést k neplodnosti.

Vysoká tvorba hormonů v nadledvinkách souvisí se stresem. Pokud trpíte velkým nebo dlouhodobým, chronickým stresem, tak zákonitě máte zvýšenou hladinu cholesterolu. Je to přirozená reakce organismu. Na tvorbu vyšší stresových hormonů prostě potřebuje více cholesterolu. Čím tělo vyprodukuje více hormonů, tím musí zákonitě vyprodukovat více cholesterolu. Je zajímavé, že lidé, kteří se léčí antidepresivy, mají velmi často vysokou hladinu cholesterolu, přestože jsou štíhlí a užívají léky na její snížení.

Dlouhodobý chronický stres , má zásadní vliv na fungování štítné žlázy. Její dysfunkce, ale někdy i autoimunitní zánět může vyvolávat vyšší hladinu cholesterolu v krvi.

Cholesterol a cukr

Cholesterol souvisí s tvorbou žluči a je nezbytný pro syntézu vitamínu D. Vnějším zdrojem cholesterolu je potrava, na kterou připadá 20–40 % celkového cholesterolu. Nejvíce je obsažen v živočišných tucích, uzeninách, vnitřnostech, vaječném žloutku a tučných mléčných výrobcích.

Vnitřní zdroj cholesterolu představuje z 60–80 % produkce vlastního, endogenního cholesterolu, která probíhá zejména prostřednictvím jater, dále střev a nadledvinek. Eliminace cholesterolu z organismu probíhá především pomocí jater. Je zde využit k syntéze žlučových kyselin nebo přímo vyloučen do žluče. 

Čím více cholesterolu sníte, tím méně ho tělo vyrobí. Kvalitních tuků, které obsahuje maso, máslo, vejce či mléčné výrobky, se tedy není třeba v rozumném množství bát. Čeho se ale v této souvislosti obávat musíte, jsou jednoduché cukry, které způsobují prudký vzestup inzulinu. Hormon inzulin zvýší činnost enzymů, které pomáhají játrům vyrábět cholesterol, a pohroma je na světě.

Největším nebezpečím jsou průmyslově vyráběné výrobky s vysokým obsahem cukru, byť skrytého a také vysokým rizikem je alkohol. Kombinace těchto dvou složek v potravě zvyšuje hladinu cholesterolu. Vyvarujte se dortíků, sladkých koláčů, sušenek, přislazovaných jogurtů či průmyslově vyráběných müsli a také sladkých nápojů. I nadměrný příjem velmi sladkého ovoce v kombinaci s dalšími sladkostmi je rizikový.

Podle posledních zahraničních výzkumů se významně podílí na vysoké hladině cholesterolu v krvi také dlouhodobé užívání různých druhů léků včetně antikoncepce.

Riziko vysokého cholesterolu

Celková hladina cholesterolu v krvi by měla být na hodnotě 5 mmol/l, zvýšené riziko se uvádí u celkové hladiny 5,1 – 6,5 mmol/l. Cholesterol se dělí na tzv. hodný HDL a špatný LDL. I jejich poměr v celkové hladině je důležitý.

Obecně se uvádí, že vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje arteriosklerózu (kornatění cév), a tím riziko kardiovaskulárních onemocnění. Podle posledních zahraničních studií tomu tak úplně není. Samotná vysoká hladina cholesterolu je jen přibližným ukazatelem rizika vzniku arteriosklerózy. Řada lidí užívajících léky na snížení hladiny cholesterolu přesto umírá na kardiovaskulární onemocnění.

Prostě jsou situace, a to zejména ty, které souvisí se stresem, kdy tělo přirozeně potřebuje více cholesterolu na tvorbu hormonů, ale v cévách jej neukládá.

K poškozování cév cholesterolem dochází při jeho oxidaci, to znamená, když se spojí s kyslíkem. Pokud tělo má dostatek antioxydantů, vitamínů, minerálů, tak k této reakci nedochází.

V současné době vznikl v medicíně nový fenomén - „honba za cholesterolem“. Léky na snížení hladiny cholesterolu jsou často podávány téměř každému, kdo má vyšší hladinu celkového cholesterolu jak 4,5mmol/l.

Tragédií je, že málokdy je s pacientem provedena anamnéza, aby si ošetřující lékař zjistil, jestli zvýšená hladina cholesterolu není způsobena třeba tím, že má pacient momentálně velký stres, nebo že má zkreslené představy o zdravé výživě.

Často mají vyšší hladinu cholesterolu v krvi lidé, kteří užívají léky poškozující játra anebo lidé po prodělané žloutence či mononukleóze.

Léky na snižování hladiny cholesterolu mají celou řadu vedlejších účinků - třeba poškozování jater. Způsobují chronickou únavu, bolesti svalů, žlučové kameny aj. Určitě bych velmi přemýšlela nad nutností jejich užívání! Do jaké míry se jedná o mé dobro a do jaké míry zajišťuji tržby farmaceutickým společnostem!

Jak docílit optimální hladiny cholesterolu v krvi

Pokud máte vyšší hladinu cholesterolu, měli byste v první řadě přehodnotit svůj jídelníček. Cholesterol v krvi zvyšuje zejména kombinace ztužených tuků a cukr (průmyslově vyráběné sladkosti, sušenky, zákusky, ale i některé druhy müsli tyčinek).

Dalšími rizikovými potravinami jsou: uzeniny, průmyslově vyráběné paštiky, tavené sýry, hotové pokrmy s dlouhodobou trvanlivostí, potraviny s vysokým obsahem bílého cukru, umělá sladidla (aspartam), přepálené tuky, alkohol, vysoká konzumace potravin z bílé mouky. Doporučujeme si přečíst články na našich stránkách v části magazín - strava pro zdraví.

Dalším krokem by měla být eliminace stresu. Uvolňovat stres pohybem, zařadit relaxační techniky.

Neméně důležitým krokem je udržovat si čistý žlučník bez žlučových kamenů  viz. očista žlučníku karlovarskou solí

Podporovat správnou funkci štítné žlázy

Byliny a doplňky pomáhají

Skvělými bylinami jsou rozrazil, artyčok či rozmarýn.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Teď už znáte příčiny vysoké hladiny cholesterolu v krvi a víte, jaká opatření můžete udělat, aby se Vás tento problém netýkal. Pusťte se do toho a začněte ještě dnes tak, že vynecháte uvedené rizikové potraviny ze svého jídelníčku, začnete pracovat se svým stresem a budete užívat správné byliny a doplňky stravy.

Naše tipy

Denně pít čaj Cholesterin ¾ litru za den a k tomu užívat tinkturu z pupenů Česneku medvědího. V případě chronického stresu doplnit kapslemi Pohoda, u dysfunkce štítné žlázy se mohou ještě přidat kapsle Štítná žláza

Jestliže máte problémy s pitím bylinných čajů nebo jste stále na cestách, můžete užívat směs z pupenů Cholesterin místo čaje Cholesterin

Nezapomínejte pravidelně užívat Omega 3Lymfatický systém v letních měsících

Problémy s otoky, špatným prokrvením, celulitidou či pocitem vnitřního tlaku zejména v končetinách trápí celou řadu osob. V létě bychom těmto obtížím a potažmo celému lymfatickému systému měli věnovat speciální péči.

Lymfatický systém je v našem těle propojený se systémem cévním. Na rozdíl od něj nemá pumpu ve formě srdce. Lymfa je v lymfatických cestách poháněna zejména smršťováním svalů, tedy pohybem. Lymfatický systém reaguje nejenom na pohyb, ale i na stravu, nápoje, léky i psychiku. Pojďme to tedy prozkoumat blíže.

Strava a lymfatický systém

Strava v létě je vhodná syrovější a lehčí. Jezte potraviny pomáhající odvodnit jako jsou melouny, grepy, citrusy. Léto je jediné období, kdy vám lymfa odpustí ovoce, které ochlazuje, což jsou všechny citrusy. Zařazujeme 1-2 dny v týdnu kdy pijeme pouze zeleninové šťávy. Jezte hodně teplé kaše z amarantu, slzovky, pohanky, jáhel, jedno zdali k snídani, obědu či večeři. Neomezeně, klidně každý den.

Co bychom měli vyloučit? Zejména mléčné výrobky a přidaný cukr.  Zmrzliny nahraďte ovocnými bez přidaného cukru. Nepijte kávu! Omezte banány, lepek, pečivo a brambory. V létě chce tělo též odpočívat a netrávit těžká masa, těstoviny a omáčky. Chce lehkost a odpočinek tak jako my.

Nápoje a lymfatický systém

V letním období máme tendenci tělo ochlazovat a dopřávat mu od přehnané klimatizace v obchodech a kancelářích po chlazené nápoje plné ledu. Ani jeden extrém není přirozený našemu vnitřnímu prostředí. Ženy, které trpí na otoky a zavodnění mají často chladné tkáně, studené končetiny a tím vnitřní chlad. Často si stěžují na studené nedokrvené končetiny. Proto se jejich tělo potřebuje vnitřně, a to i v létě ohřívat. Tak jako to dělají východní kultury, kteří i parných dnech stále popíjejí horký zelený či černý čaj a nikdy je neuvidíte pít ledový nápoj s ledem. Dlouhá tisíciletí ví, že je nevhodný. Proto i v létě více pijte převážně teplou či vlažnou vodu nebo bylinné čaje. Vhodný je také čaj zelený, černý nebo rooibos.

Pohyb a lymfatický systém

Lymfu si zatěžujeme a zakyselujeme nadměrnou fyzickou zátěží, nadměrným sportováním. Pravdou ale je, že zde platí zlaté pravidlo „všeho s mírou“ Nadměrnou zátěží svalů se totiž vylévá do tkání kyselina mléčná a močová. Tkáně a lymfa se okyselují, tuhnou a ochlazují, proto je dobré organismus stále vnitřně ohřívat, a to jak teplými tekutinami, tak stravou. Kyselé prostředí je živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. To na sebe nabaluje tuky, vodu, hleny, odpady, toxiny, chemie a plísně ze stravy. Výsledkem je nejen celulitida, ale též otoky, obezita a odulost.

Jakýkoliv aerobní pohyb, fitness, posilování, běhání, rotoped, kolo, dlouhé túry či procházky nejsou v teplém létě vhodné. Platí zde pravidlo “dělat to, co mému tělu dělá dobře a po čem se cítí dobře”.

Vždy buďte sami k sobě upřímní a odpovězte si, zdali po sportu, který děláte se cítíte nejen psychicky ale i fyzicky dobře.  Jste po procházce, cvičení krásně splasklé, štíhlejší, lehčí? Pokud ano, tak pak je to v pořádku.

Pro lymfatický systém v létě je vhodné protahování, jóga, lehká chůze a zejména plavání.  Slané moře je nejlepší odkyselující koupel a masáž mořskými vlnami udělá dobře každému. I sladké vody naší zeměpisné šířky nám poskytnou skvělou koupel, a to zejména vody přírodní, které obsahují přirozenou rašelinu a slatinu. Někde jí je více, jinde méně, ale i tak nás přirozeně odkyselí a při plavání rozproudí lymfatický systém.

Byliny a houby

Na lymfatický systém najdeme celou řadu byliny a také hub. Všechny jej umí rozproudit a odstranit otoky.

Svízel syřišťový – úžasná bylina, která dokáže s naším lymfatickým systémem „dělat divy“. Umí skvěle odvodnit a „prošťouchnout“ ucpaný lymfatický systém. Celkově detoxikuje, podporuje funkce ledvin a také je čistí.

Tužebník jilmový – nádherná bylina s bílým květenstvím podobným šeříku umí odstranit soli z těla a z lymfatického systému, a tím působí skvěle mimo jiné proti obtěžující celulitidě

Kopřiva dvoudomá – chronicky známá bylina tisíce účinků. Jedním z nich je schopnost snižovat otoky a čistit krev a lymfatický systém

Polyporus – vzácná jedlá houba, která se používá v tradiční přírodní medicíně ve formě extraktu. Ten dokáže velmi účinně snižovat ledvinové a lymfatické otoky, a mimo jiné silně podporuje imunitní systém a působí proti zánětům.

Můj tip:

Na lymfatické otoky a celulitidu: pijte střídavě po dni čaje Lymfa a Pomerančová kůže. K tomu denně užívejte kapsle Polyporus s Jitrocelem

Na běžné letní pití a prevenci proti lymfatickým otokům: Pijte Letní čaj s obsahem rooibosu a k tomu užívejte tinkturu Svízel

Přeji všem krásné léto plné koupání, slunečních paprsků a celkové pohody!

zdroj: https://anetabenediktova.cz/
Čisté cévy – základ zdraví

Nejcennější životadárnou tekutinou je krev. Přivádí tolik potřebný kyslík do všech částí těla a také je zásobuje všemi živinami. Zároveň odvádí většinu zplodin z organismu. Krev protéká spletitým systémem žil a tepen.

Protéká cévami s větším průměrem, ale i těmi, které jsou mikroskopicky maličké a zásobují ty nejvíce okrajové části našeho těla. Tam se musí krevní částice „smrsknout“ jako zdatný sportovec, aby vše potřebné donesly tam kam mají a zároveň odvedly to co mají.

Ke své práci krev potřebuje velmi dobré „potrubí“, které je pružné, ale zároveň pevné. „Potrubí“, myšleno cévní systém, musí mít dostatečný průměr, tedy průtok. Potom vše funguje tak jak má, a my se cítíme zdraví a vitální.

Jestliže však cévní systém je nepružný a místy se sníženým průtokem, tedy s usazeninami na cévních stěnách, dochází k narušování výživy částí těla a rozvoji někdy až fatálních nemocí.

Co cévy ucpává?

Neprůchodnost cév je zapříčiněna zejména ukládáním tuku, a to především cholesterolu na jejich stěnách. To je princip vzniku aterosklerózy, česky ke kornatění tepen. V místech, kde se cholesterolové pláty ukládají, dochází k zúžení cévy a krev obtížněji proudí.

Céva se také stává křehčí a méně pružná. Nedostatek krve znamená nedostatek kyslíku. A nedostatek kyslíku znamená zvýšené riziko vzniku nemocí jako jsou:

·       mozková mrtvice

·       embolie, trombóza

·       infarkt myokardu

·       nedokrvování končetin

·       vysoký krevní tlak

·       bolesti pohybového aparátu, zejména páteře

·       bolesti hlavy

·       únava

·       poruchy imunity

·       a mnoho dalších

Co mohu udělat?

Zásadní je rozumně snížit příjem nezdravých tuků. V první řadě se jedná o tzv. nasycené mastné kyseliny v potravinách, jako jsou sádlo, tučné maso, tučné mléčné výrobky, ale i zdánlivě zdravé potraviny, jako je kokosový nebo palmový olej. Právě nasycené mastné kyseliny v nich obsažené zvyšují hladinu “zlého” LDL cholesterolu, který se následně může usazovat na stěnách cév.

Tyto potraviny nahradíme přepuštěným máslem, olivovým olejem, lněným olejem, olejem z konopného semínka, libovým bílým masem, rybím masem, avokádem, ořechy. Vhodné je také zařadit potraviny bohaté na lutein, který snižuje možnost výskytu aterosklerózy. Jsou jimi listová zelenina jako je kapusta, špenát či zelí, dále paprika, mrkev a také vejce. Trošku kvalitního másla také neuškodí.

Velký pozor bychom si měli dát zejména na tzv. skryté tuky v některých potravinách, jako jsou smažené koblihy, nízkoprocentní čokolády, oplatky, sušenky ale i některé margaríny. Zde můžeme najít tzv. trans-mastné kyseliny. Tyto kyseliny, které se používají při ztužování umělých tuků a podílí se na zvýšení hladiny zlého “LDL” cholesterolu v krvi, a navíc ještě snižují hladinu “hodného” HDL cholesterolu.

Další velmi důležitý krok je nekouřit a co nejvíce omezit pití alkoholu. Významným faktorem zlepšujícím pružnost a průchodnost cév je pohyb. Nejlepší je ten přirozený jako je chůze, lehký běh nebo třeba i plavání a také přirozené otužování.

V neposlední řadě pak dýchání, zejména cílená pravidelná dechová cvičení, při kterých se naučíme správně a plně dýchat. Tato cvičení odbourávají stres a zlepšují průtok krve cévami.

Stres je mimo jiné silným hráčem při zvyšování hladiny cholesterolu v krvi stejně tak jako dysfunkce štítné žlázy, která má svůj důvod v dlouhodobém chronickém stresu.

 

Příroda pomáhá

Už naše babičky věděly, že česnek je na cévy. Konzumace česneku napomáhá nejenom cévám, ale působí i proti zánětům a třeba i střevním parazitům.

Stejné účinky má i známá bylina Česnek medvědí. Výhodou však je, že na rozdíl od klasického česneku v pokrmech nezpůsobuje problémy „žlučníkářům“.

Česnek medvědí můžeme konzumovat přímo nebo jej nakrájet do salátů. Tepelná úprava však silně snižuje jeho skvělé účinky na naše cévy. Pokud jej konzumujeme ve formě extraktu – tinktury, tak ta umí zachovat všechny báječné účinné látky tohoto daru přírody. Podporuje na naše cévy, zejména jejich průchodnost a pružnost.

Jestliže se rozhodneme udělat ve svém těle „cévní generálku“ přidejme si tedy ještě extrakt z kořene Eleuterokoku ostnitého a nezapomeňme na vitamíny řady B a přírodní vitamín C například z exotického ovoce Camu camu.

Taková několikatýdenní kůra opravdu dokáže zázraky! Vstupte na cestu zázračných bylinek a stravy, která léčí. Vaše tělo vám poděkuje a vy se budete cítit báječně.Zinek - minerál minerálů

Prvek, který je na posledních místech podle abecedy v seznamu minerálů, ale na čelních místech v nezbytnosti pro naše tělo - zinek.

Tělo moderního člověka žijícího tzv. konzumním způsobem života velmi často trpí nedostatkem různých živin a zinek patří mezi ně. Obecně přijímáme ze stravy tohoto minerálu velmi malé množství. Je to dáno z velké části tím, že naše půda dlouhodobým zatěžováním obsahuje již velmi malé množství zinku, a tímto principem jej pak ani neobsahují plodiny na ní pěstované. Hladinu zinku v těle si také snižujeme následujícími skutečnostmi:

-          Užíváním léků hlavně těch, které obsahují různé typy hormonů (kortizony, ženské hormony, hormony štítné žlázy)

-          Konzumací jídla s obsahem přidaného cukru (buchty, sušenky, sladké nápoje, zákusky…)

-          Nedostatečnou funkcí štítné žlázy způsobenou zejména dlouhodobým stresem

-          Poruchami funkce jater, zejména jejich ztučňováním

-          Konzumací alkoholu

-          Špatnou skladbou stravy

Zinek v těle kooperuje s vitamínem A, a také s mědí. Proto pokud chceme, aby oba minerály a také vitamín A byly v našem organismu v dostatečném množství a dobře se vstřebávaly, tak je potřeba je doplňovat současně.

Jak působí zinek v organismu

-          Podporuje fungování celého imunitního systému. V kombinaci s přirozeným vitamínem C je to velký pomocník v boji proti nachlazením a různým infekcím.

-          Podporuje správný vývoj kostního aparátu a jeho hojení po úrazech.

-          Podporuje hojení kůže zejména u ekzémů, akné, lupenky nebo i po úrazech či popáleninách

-          Zlepšuje celkový metabolismus zejména v játrech, ideálně v kombinaci s přirozeným vitamínem A

-          Zvyšuje mentální schopnosti a podporuje zvládání stresu zejména v kombinaci s mědí, hořčíkem a vitamínem B6

-          Napomáhá při léčbě vypadávání vlasů nebo ztrátě jejich kvality

-          Podporuje vývoj pohlavních orgánů zejména u dětí

-          Je velmi důležitý jako prvek na podporu plodnosti u mužů i žen

-          Je to zásadní minerál při řešení problémů s prostatou a také při cévních chorobách

Kde zinek přirozeně najdeme?

Nejvyšší obsah zinku mají tradičně dýňová semínka. Ale není semínko jako semínko. Opět záleží, v jaké půdě dýně roste, jakým způsobem je pěstovaná. Přírodní zinek najdeme také v otrubách a klíčcích, v houbách, ořechách a luštěninách. Zajímavým zdrojem je rybí maso a hovězí játra. Zinek je obsažen i ve vejcích, chřestu či medu. Zvláštním zdrojem jsou i minerální vody.

Kolik a jakého zinku potřebujeme?

Doporučená denní dávka zinku je 10 mg, avšak všichni lidé, kteří se pohybují v oblasti přírodní léčby vědí, že u různých onemocnění se tato dávka může výrazně lišit.

U osob s poruchami kůže, s alergiemi, s křečovými žilami je vhodné podávat 60-100 mg denně. U podpory fungování imunitního systému 50-100 mg denně a u těžkých stavů až 180 mg za den.

Vždy je však důležitá forma zinku. Bisglycinát zinečnatý je forma, která se velmi dobře vstřebává a také nepůsobí trávicí obtíže jako jiné, běžně používané formy zinku. Pokud se spojí s extraktem z Rakytníku řešetlákového, tak se k němu přirozeně přidá vitamín A ve formě betakarotenu. Rakytník je jedním z nejpřirozenějších zdrojů betakarotenu a také dalších přírodních látek, které mimo jiné chrání sliznici žaludku a celého zažívacího ústrojí.

Co myslíte? Je zinek minerál minerálů?


Bříza - královna mezi stromy

Betula – latinský název břízy pochází od Keltů. Je spojen s prvním lunárním měsícem keltského kalendáře, okamžikem maximální světelnosti.

Svou bílou kůrou a svým listím, skrze které dobře prochází sluneční paprsky totiž bříza symbolizuje světlo.

Bříza nám nabízí velké využití. Pupeny, listy, míza, větvičky, kůra i dřevo. To vše lidstvo zužitkovává od pradávna. Podívejme se na to blíže.

Březová míza

Březová míza představuje zejména pro severské národy tradiční léky, který jim přinášel zdraví a dlouhověkost. Březová míza se sbírá brzy na jaře naříznutím vrchní části kůry. Míza postupně odkapává ve formě čiré tekutiny lehce nasládlé chuti. Březová míza je velmi silným čistícím a revitalizujícím přírodním prostředkem. Je bohatá na cukr, organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné vitamíny a minerály. Její užívání napomáhá při léčbě močových a ledvinových kamenů. Čistí žlučník, játra i krev. Je vhodným pomocníkem při únavě, anémii, revmatismu.

 

Březové pupeny

Strom v jarních měsících natahuje z kořenů přes kmen až do svých větví mízu, která aktivuje nalévání stromových pupenů. Pupeny jsou velkým zdrojem aktivních léčivých látek, vitamínů, minerálů a enzymů.

Léčba pupeny se nazývá gemmoterapie z latinského „gemma“ – pupen. V pupenech jsou zárodečné buňky, které obsahují informace o všech částech rostliny. O listu, kůře, kořeni. Léčba pupeny stromů a rostlin je velmi efektivní a vhodná pro všechny věkové skupiny.

Březové pupeny jsou jedním z nejsilnějších detoxikačních prostředků. Velmi dobře působí na očistu jater a žlučníku. Napomáhají vylučovat usazeniny ve žlučníku a žlučovodech a také snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vylučuji močový písek z ledvin a močového ústrojí, působí proti revmatismu a celkově bolestem kloubů a páteře. Březové pupeny jsou výborným prostředkem na odvodnění, při otocích různých příčin.

Březové pupeny můžeme konzumovat rovnou při procházce v lese nebo je můžeme užívat ve formě tinktury z pupenů, kde základem je výluh z mladých pupenů v lihoglycerinu, který je k zárodečným buňkám pupenů velmi šetrný.

Březové listy

Sušený březový list je vhodný zejména do bylinných čajů, které působí v oblasti ledvin, močového ústrojí, kloubů a revmatologii. Dá se kombinovat s květem či plodem černého bezu, se zlatobýlem, vřesem a dalšími podobnými bylinami. Březové listy se používají i na koupele při obtížích s otoky.

Březové větvičky

Ohebnost a pružnost březových větviček nám napovídá, že tato rostlina nám pomáhá k lepší pružnosti a ohebnosti kloubů a páteře. Lehké šlehání svazkem březových větviček zlepší prokrvení pokožky a působí dobře na náš pohybový aparát.

Prostě Bříza je královnou mezi stromy a královnou přírodní medicíny. Využívejme šetrně jejich darů. Už víte jak.Vitamín C a jeho vliv na naše tělo

Víte, že bez kvalitního, přírodního vitamínu C nebude správně fungovat nejenom váš imunitní systém, ale také klouby, cévy, krvetvorba, ale i mozek?

Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec.

Vitamín C a klouby

Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Špatný metabolismus kolagenu má vliv na srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

Pokud má organismus nedostatek vitamínu C, tak se kolagen nedostatečně tvoří, což má za následek onemocnění pojivového aparátu. Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní kůže a zubů.

Vitamín C a železo

Železo je zcela nezbytné pro náš život a zdraví. Je důležitou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášejících kyslík k buňkám. Železo je rovněž součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a také je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií.

Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa, protože spolu s kyselinou chlorovodíkovou, která je přítomna v žaludku, napomáhá lepšímu rozpouštění a vstřebávání železa.

Při nedostatku železa v těle je výhodnější zvýšit dávku vitamínu C než železa, protože samo zvýšení vstřebávání železa zajistí jeho dostatečný přívod, místo zbytečného a rizikového zvyšování dávky železa.

    

Vitamín C a hormony

Po vstřebání do organismu se nejvíce vitamínu C dostává do nadledvinek. Nadledvinky jsou velmi důležitým orgánem. Jsou součástí řídicího systému hypotalamus – hypofýza – kůra nadledvin, produkují steroidní hormony, které zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků, ovlivňují reakci organismu na stres, řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami a umožňují tak udržení stálého vnitřního prostředí.

Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin. Adrenalin je látka přenášející signály při stresových reakcích. Společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při reakcích zvaných – “boj” nebo “útěk”. Osoby s vyšší mírou stresu nutně potřebují vyšší dávky vitamínu C.

Vitamín C a mozkové funkce

Vitamín C hraje velkou roli při tvorbě dopaminu v mozku. Dopamin působí jako neuropřenašeč , který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem psychických onemocnění.

Vitamín C hraje také roli při tvorbě serotoninu, který je zodpovědný za naši dobrou náladu, emoce i spánek. Jeho nedostatek může způsobovat některé psychické nemoci.

Vitamín C a cévy

Vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které pomáhají urychlit hojení modřin. Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. K nejznámějším patří rutin. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. V těle pozitivně působí na kvalitu cévní stěny a tím příznivě ovlivňují nejenom hojení, ale také stav křečových žil, působí i proti zánětům.

Tím samozřejmě pozitivní účinky vitamínu C na náš organismus nekončí. Mimo jiné pozitivně ovlivňuje funkce imunitního systému, krevního tlaku, srdce.

Vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí.

A vidíte – pak se řekne “obyčejné céčko”!

Kašel - jeden příznak - více nemocí

Kašel je jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, které vedou nemocného k lékaři. Zhoršuje kvalitu života a někdy může být podceňovaným příznakem vážného onemocnění.

Diagnostika příčin kašle bývá někdy obtížná, a to především u dlouhodobě trvajících forem.

Obecně se kašel rozlišuje na akutní a chronický. O chronickém kašli mluvíme, pokud trvá déle jak 7 týdnů.

 

Akutní kašel vlhký

Vzniká většinou jako příznak akutního zánětu průdušek.

Nejčastěji to bývá při různých formách chřipek a nachlazení, při virových, ale i bakteriálních infekcích. Nemocný má většinou teplotu, je unavený a vykašlává žlutě až zeleně zbarvený sekret. 

Mohou pomoci byliny jako je třeba bez černý, divizna, lípa

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Suchý, dráždivý kašel

 většinou provází zánět nosohltanu a vedlejších čelních dutin. I ten bývá příznakem virových nebo bakteriálních infekcí, ale také alergií.

Mohou pomoci byliny jako je třeba divizna, proskurník nebo mateřídouška

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Chronický kašel

Pokud kašleme déle jak 7 týdnů, může se jednat o chronický kašel.

Dlouhotrvající, dráždivý kašel může mít celou řadu příčin a může souviset s velkým množstvím chorob. Vybíráme tři nejčastější:

Astma

Průduškové astma je jeden z projevů alergických reakcí v organismu. Ve své počáteční, lehké formě se dá dobře ovlivňovat bylinami, ale je potřeba spolupracovat s odborníkem na bylinnou léčbu.

Jelikož je tento problém spojený s alergiemi, léčba vyžaduje nejenom užívání bylin, ale i celkovou úpravu životního stylu.

Chlamydiová infekce

Bakterie Chlamydia pneumoniae, se šíří vzduchem a je v populaci velmi rozšířená. Postihuje primárně plíce a způsobuje chronický, někdy velmi úporný kašel, který nereaguje na běžnou léčbu na kašel a většinou ani na antibiotickou léčbu.

Záludnost této bakterie spočívá v tom, že se může z plic rozšířit do celého těla, čímž stoupá riziko chronického průběhu onemocnění.

Kromě výše zmíněného úporného kašle můžete kýchat, cítit slabost nebo být velmi unavený. Diagnostikovat se dá sérologickým vyšetřením v odborné laboratoři.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

 

Reflux jícnu

Zdánlivě toto onemocnění nepatří do tématu horních cest dýchacích, ale jeho hlavním příznakem je kašel.

Reflux jícnu vzniká uvolněním dolního svěrače jícnu, který odděluje jícen od žaludku. Při tom dojde k proniknutí kyselého obsahu žaludku do jícnu. Žaludeční kyseliny, zejména kyselina chlorovodíková, postupně poškozují sliznici jícnu, což lidé vnímají jako pálení žáhy, říhání,  zápachem z úst.

Velmi typickým příznakem refluxu jícnu bývá chronický kašel, který často není z počátku přisuzován této chorobě. Až po vyčerpání klasické léčby na kašel, která nebývá v tomto případě úspěšná, přichází na řadu další pátrání po příčině chronického kašle, a tou bývá právě reflux jícnu.

Kašel je v tomto případě následkem toho, že výpary kyselin dráždí průdušky. Tento symptom se objeví i tehdy, když nás trápí „stresový reflux“, tj. pálení žáhy se objeví jen ve stresových situacích, případně při nervozitě vznikne pálení žáhy, reflux a kašel.

Mohou pomoci byliny jako je třeba pampeliška, andělika nebo fenykl

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Nepodceňujte i zdánlivě malý „kašlík“. Vaše tělo vám jeho prostřednictvím dává zprávu, že není něco v pořádku. Vy ale už víte jak na to!

Naše tipy

Akutní vlhký kašel přírodní léčba:

podáváme byliny, které působí protizánětlivě, tlumí kašel, teplotu a podporují imunitu. Velmi účinná je Lichořeřišnice větší, ale i Vrba bílá či květ Bezu černého. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Nastydnutí, tinkturu z pupenů Lichořeřišnice nebo čajový koncentrát Průdušky a plíce.

Suchý, dráždivý kašel přírodní léčba:

podáváme byliny, které zvlhčují a chrání sliznice horních cest dýchacích, a zároveň mají mírný antialergický účinek. Velmi účinná je Divizna velkokvětá, Proskurník lékařský nebo Mateřídouška úzkolistá. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Čelní dutiny nebo Průdušky či tinkturu z pupenů Divizna

Chronický kašel přírodní léčba:

V tomto případě přicházejí na řadu přírodní přípravky „vyššího kalibru“. Je potřeba nasadit byliny i medicinální houby, jen tak může být léčba úspěšná. Podmínkou je také dostatečně dlouhá doba užívání, někdy až šest měsíců. Z konceptu Serafin velmi dobře funguje kombinace přírodních kapslí Ochránce a Vilcacora.  Doplňujeme pak čajem Imunita a Průdušky

Reflux jícnu přírodní léčba:

podáváme byliny s větším obsahem hořčin, ale také slizové byliny na ochranu sliznic trávicího traktu. Dobře působí Puškvorec lékařský, Sléz přehlížený a také kořen Čekanky obecné. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Žaludek a dvanácterník a přírodní kapsle Digestiv

zdroj : www.serafinbyliny.cz

Články :Bříza - královna mezi stromy