V zimě hýčkejte své klouby a páteř

S bolestí kloubů, špatnou hybností nebo bolestí páteře se potýká velká část populace. V zimním období se tyto obtíže často znásobují. Na zhoršení působí zimní chlad, často zvýšená vlhkost, kratší doba strávená přirozeným pohybem, ale také ledviny, které jsou v tomto čase oslabenější. Jaké další vlivy nám způsobují problémy s pohybovým aparátem a existuje nějaké dobré řešení? Zkusíme si odpovědět!

Hledejte příčinu, pak je léčba efektivnější

Zkusíme se podívat na problémy s pohybovým aparátem z pohledu tradiční přírodní medicíny. Ta pracuje s tzv. meridiány, což jsou dráhy, ve kterých protéká naše životní energie – čchi. Pro lepší názornost si je můžeme představit koryta malých říček a potůčků ,která protékají po přesně daných místech našeho těla. Životadárná voda v nich ( čchi) zásobuje oblasti, kde říčka protéká životní energií. Pokud dojde k zanešení koryta řeky, voda – energie se nemůže dostat dál a dochází k onemocnění místa, kudy meridián prochází. Pokud tedy vycházíme z těchto tisíce let starých zákonitostí, tak si můžeme jednoduše odvodit, kde vznikla hlavní příčina našeho problému s klouby

Udělejte si diagnostiku sami

Náš pohybový aparát nejčastěji ovlivňují dva hlavní meridiány, a to meridián žlučníku a meridián ledvin.

Meridián žlučníku mimo jiné prochází kolem oblasti krku, ramen, loktů, kyčlí, zevního kolene a také kotníku. Pokud se první problémy s klouby a pohybovým aparátem začínají manifestovat právě v popsaných oblastech, tak vězte, že hlavní příčinou je dysfunkce vašeho žlučníku, potažmo jater.

Meridián ledvin prochází kolem oblasti vnitřního kotníku, Achillovy šlachy, vnitřního kolene, třísel a žeber. S ledvinami pak úzce souvisí i meridián močového měchýře, který ovládá a zásobuje celou oblast páteře. Takže bolesti pohybového aparátu v těchto místech pochází z dysfunkce ledvin a močového měchýře.

Člověk, který vyrůstal pod vlivem západní medicíny si asi v tuto chvíli logicky pokládá otázku: „ ale mě nebolí žlučník nebo ledviny, mě bolí loket či kolena.“

V našem těle to funguje tak, že sebemenší disharmonie v oblasti meridiánů a jejich správné průchodnosti se na těle rychle projeví bez toho, abychom měli okamžitě závažné problémy s orgánem, který k meridiánu patří.

Jak reagují naše orgány

Podle popsaných zákonitostí je patrné, že problémy s pohybovým aparátem vlastně souvisí se špatným vnitřním metabolismem v našem těle. Výjimku samozřejmě tvoří úrazy.

Nejčastěji se na rozvoji potíží s klouby odráží špatná skladba stravy, která způsobuje dlouhodobé přetížení jater a žlučníku a také způsobuje trvalé překyselení organismu, jehož následkem pak vznikají metabolické odpadní látky, které se usazují mimo jiné i v kloubech a způsobují artrózu, artritidu, dnu anebo osteoporózu. Metabolity, které vznikají v organismu při špatném stravování přetěžují ledviny, a ty následně ovlivňují naše klouby a páteř.

Ledviny silně vyčerpává přemíra chronického stresu. Právě stres v kombinaci se špatnou skladbou stravy nám vytváří základ pro vznik revmatismu, ale i revmatoidní artritidy.

 Je velmi důležité poslouchat signály svého těla. Pokud vám naznačuje, že je unavené, tak si prostě potřebuje odpočinout. Pokud vás po nějakém jídle pálí žáha, tak to jídlo se vašemu organismu nelíbí, nechce ho. Jestliže neodpočíváte a jste stabilně ve stresu, tak vaše záda a klouby přestanou po čase váš život „unášet“ a začnou bolet.

Klouby jako symbol našich emocí a postojů

Podívejme se na to, co nám chce tělo říct prostřednictvím našich kloubů

Bolesti kyčlí

Kyčel reprezentuje naše vztahy s okolním světem, naší celkovou pružnost. Pokud bolí, tak máme vnitřně pocit, že se nám bortí všechna naše přesvědčení a názory na život. Máme pocit zrady a opuštění.

Kolena

Kolena souvisí s pokorou a přijetím. Představuje naše podvědomé pocity a emoce. Je to hlavní kloub vztahů s druhými lidmi a naší schopnosti tyto vztahy přijímat a dělat kompromisy. Je to klouby, který signalizuje napětí v partnerských i osobních vztazích.

Kotníky

Kotníky představují naši schopnost se rozhodovat, realizovat rozhodnutí a změny. Vyjadřují pružnost našich postojů. Bolesti ukazují na nedostatek stability a pružnosti v životě. Mohou také znamenat nerozhodnost a zpochybňování vlastních rozhodnutí.

Ramena

Představují naši schopnost jednat a zvládat, schopnost pevné vůle, ale i naše předsudky. Bolesti ramen signalizují, že máme problémy jednat s okolním světem, a to zejména neochotou okolí k jednání s námi přistupovat. Máme pocit, že vnější svět nám nedovoluje „jednat“.

Lokty

Bolesti loktů přichází, pokud odmítáme nechat něco být, nechceme se s něčím smířit. Ukazují nám, že nedokážeme přijmout nějaký prožitek či situaci. Bolest loktů nám sděluje, že nám nevyhovuje způsob, jakým něco děláme my nebo někdo jiný.

Zápěstí

Je branou rozhodnutí, akce. Bolesti nám ukazují, že nedokážeme být pružní v našich činech a záměrech jednat. Prostě, že si nevěříme v realizaci našich rozhodnutí, chybí nám jistota. Opakem může být i hyperaktivita, kdy si silou vynucujeme realizaci našich rozhodnutí. 

Šíje a krční páteř

Bolesti v této oblasti vyjadřují naši neschopnost převést do reality naše podvědomé tužby a přání, nápady a koncepty. Většinou je to proto, že si myslíme, že to nezvládneme. Také to může signalizovat naši neschopnost říci někomu anebo nějaké situaci „ne“.

Bolesti páteře

Bolesti v oblasti zad obecně vyjadřují, že jsme si na svá bedra příliš naložili. Bereme zodpovědnost za všechny a za všechno. Bolesti páteře nám ukazují, že neumíme přijímat okolní svět a ani sami sebe takoví jací jsme. Nemáme se rádi.

 

Čtyři zásady pro zdravé klouby

Upravte si stravu – vaše strava by měla být vyvážená tak, aby váš organismus trvale nepřekyselovala. Zkuste ze svého jídelníčku vynechat cukr a výrobky, které jej obsahují. Není to jednoduché, ale jde to! Omezte příjem bílé mouky, alkohol pijte opravdu výjimečně a hlídejte si přísun solí do svého těla. Pozor na skryté soli v uzeninách, dochucovadlech nebo tavených sýrech.

Pozor na léky – nadužívání léků zejména na bolest, hormonálních léků, ale i různých stimulantů má silný vliv na celkový stav organismu, na střeva a na syndrom zvýšené propustnosti střev. Tento syndrom stojí za poruchami imunity, chronickými záněty v těle a také autoimunitními chorobami

Užívejte byliny a přírodní preparáty. Ty je nejlepší užívat preventivně anebo v počátku onemocnění, pak je jejich účinek rychlý a efektivní. Pokud začnete používat bylinné přípravky po letech užívání silných léků na klouby, tak výsledek je pozvolný a léčba zdlouhavá.  Je zcela logické, že všichni žijeme v době, kdy je na nás kladen silný tlak na výkon, vše kolem nás je hektické a nekvalitní stravě se ne vždy dokážeme vyhnout. I proto bychom měli bylinné přípravky užívat preventivně.

Při léčbě s bylinami se zkuste orientovat podle diagnostiky, kterou jste si sami udělali podle předchozího popisu. Doporučujeme vždy užívat jeden bylinný čaj cílený na klouby a k tomu bylinný čaj cílený na příslušný odpovídající orgán. Léčbu pak doplňte přírodní výživou, která se díky bylinným čajům dobře vstřebá.

Hýbejte se a relaxujte – obě činnosti k sobě úzce patří. Při pohybu odbouráte stresové hormony, a pak můžete klidě a účinně relaxovat. Pohyb je velmi důležitý pro zajištění správného rovnoměrného zatížení celého těla. Jednostranná přetížení např. pravé ruky a ramene při dlouhodobé práci u počítače přináší problémy. Pak je důležité tuto oblast správně procvičit a také protáhnout. Najděte si ve svém okolí dobrého fyzioterapeuta a pravidelně cvičte. Můžete využít i nabídek různých lázeňských pobytů, vaše klouby vám budou vděčné!

Moje tipy:

Bolest loktů a ramen

Střídavě po dni pít čaje Klouby a Žlučník a k tomu denně užívat přírodní kapsle Klouby

Bolest kolen, kotníků, pat 

Střídavě po dni pít čaje Klouby a Ledviny a k tomu denně užívat přírodní kapsle Klouby

Bolest páteře

Užívat čajový koncentrát Klouby a páteř a k tomu Hořčík B6 a tinkturu z pupenů Bělotrn

Zkuste také blahodárné koupele. Do 3 litrů vody dáme 3 hrsti čerstvého smrkového jehličí. Necháme 5 minut vařit na mírném ohni a pak 10 minut odstát. Odvar scedíme do vany s horkou vodou. Koupel trvá 20 minut. Po té se bez osušení zabalíme do suchého prostěradla a do deky a alespoň půl hodiny v teple odpočíváme.

 

 

zdroj: www.anetabenediktova.cz

 

 

 

 

Chronický zánět močového měchýře a bylinná léčba

Venku vládne typické podzimní počasí, ale pro naše tělo začala biologická zima, kdy jsou velmi citlivé ledviny a močový měchýř.Chronickým, opakujícím se zánětem močového měchýře trpí řada osob Pokud patříte mezi ně, tak tento článek je tip právě pro vás!

Záněty močového měchýře a močových cest jsou velmi častým zdravotním problémem, který však nemusí souviset jen s močovým měchýřem. Zajímavé je, že tento problém se týká 50x častěji žen než mužů. Jak mu můžete předejít?
Akutní zánět
Akutní zánět vzniká většinou prochladnutím a není tak těžké jej zvládnout bylinnou léčbou. Typickým projevem je časté a bolestivé močení, pálení, řezání. Barva moči je zkalená, někdy až s příměsí krve.
Co vám pomůže
Velmi účinné byliny jsou lichořeřišnice větší, ale také vilcacora nebo medicinální houby v přípravku Ochránce.
Důležité je zůstat v klidu a teple, pít bylinné čaje určené na tento typ problému a zánět doléčit.
Pokud by se ovšem objevila horečka doprovázená třesavkou nebo zvracením, je to velmi vážné, protože infekce zasáhla ledviny a je třeba neprodleně vyhledat lékaře.
Náš tip
Naplňte plátěný sáček sušenou natí přesličky rolní, uzavřete jej a dejte na pár minut na plech do trouby ohřát. Příjemně teplý sáček přiložte na podbřišek a nechte působit. Bolest pomalu ustoupí.
Chronický zánět
Těžší situace je u chronických, často se opakujících zánětů. V tomto případě je velmi důležité důkladné vyšetření u lékaře, a to nejenom močového měchýře, ale i ledvin. Vyšetření by měla odhalit příčinu chronického zánětu.
Z praxe vychází velmi zajímavá zkušenost, že chronický zánět močového měchýře a močových cest je ve velmi malém procentu způsoben poškozením nebo změnou některého z orgánů močové soustavy. V daleko větším procentu je příčinou opakovaná špatná léčba prvotního, akutního zánětu.
Zánět a antibiotika
Záněty močových cest jsou častější u žen než u mužů a až 90 % z nich je způsobeno bakterií E.coli. Standardní léčbou je užívání antibiotik po několik dní, ale právě bakteriální rezistence na antibiotika se podle odborníků stává vážným problémem.
Bohužel praxe v současné klasické medicíně bývá taková, že lékař bez předchozího řádného vyšetření nasadí antibiotika, a když nepomohou, tak další, přičemž se tato situace může opakovat i několik měsíců.
Léčba bez přesného určení bakterie, která infekci způsobuje, a její citlivosti na konkrétní antibiotikum je pro organismus velmi zatěžující a často vede právě k chronicitě zánětů.
Bakterie si postupně vytváří rezistenci na antibiotika a výsledkem bývá chronický zánět, který vlastně nelze úplně vyléčit. Podávání antibiotik bez předchozího řádného vyšetření, kultivace moči a v případech, kde to není nutné, způsobuje, že léčba postupně přestává být účinná.
Antibiotika a střeva
Užívání antibiotik může našemu organismu při některých typech onemocnění velmi pomoci, ale zároveň jej zatěžuje svými vedlejšími účinky. Jedním z nich je negativní působení na střevní mikroflóru. Při neopatrném a častém užití se zcela naruší přirozená mikroflóra ve střevech a také dochází k narušení střevní sliznice jako takové. Důkazem je právě častý výskyt bakterie E.coli v moči.
Náš tip
Při užívání antibiotik současně užívejte probiotika. U probiotik je velmi důležité, aby byly kvalitní. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s probiotiky České firmy Harmonelo. Více zde
Bakterie E. coli
E. coli je bakterie, která se obvykle vyskytuje v našem zažívacím traktu, ve střevech. Za těchto okolností je to pro nás prospěšná a vlastně se dá říci i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií.
Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud nepijeme dostatečné množství tekutin a nedochází k propláchnutí močových cest. V tom případě dochází k tomu, že bakterie se zde usadí a množí se. Další cestou průniku bakterií je střevní sliznice.
Podle posledních průzkumů holandských vědců, dlouhodobé narušování střevní sliznice nekvalitní stravou a zejména léky včetně antibiotik má za následek, že se střevní stěna po určité době stane více porézní a vzniká tím syndrom zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut).
Do těla začnou přes střevní stěnu pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky. Dostanou se do krevního oběhu, a tímto způsobem pak do kteréhokoliv systému v těle. Imunitní systém vyhlásí poplach. Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků – rýma, kožní vyrážky, alergie, bolesti kloubů, trávicí potíže, chronické záněty močového ústrojí a v oblasti gynekologie.
Co s tím?
Léčba chronických zánětů močového měchýře, které byly opakovaně řešeny antibiotiky, není jednoduchá. Vyžaduje trpělivost, disciplínu v životním stylu, pravidelné užívání přípravků a nepřijímání antibiotik, pokud to je možné.
Důležité je upravit stravu tak, aby obsahovala co nejméně sladkých pokrmů, a také omezit příjem lepku a všech složek potravy, které zatěžují střeva.
Pitný režim by měl být dostatečný. Měl by obsahovat zejména vodu a bylinné čaje.
Sladké, studené a alkoholické nápoje vhodné nejsou.
Dlouhodobé a pravidelné užívání léků na bolest, antikoncepce nebo jiných medikamentů může mít také negativní vliv na onemocnění močového měchýře.
Návštěvy veřejných bazénů, saun a jiných podobných zařízení nejsou vhodné.
Časté střídání sexuálních partnerů zhoršuje záněty močového měchýře.
Bylinná léčba pomůže
Bylinná léčba při dodržení předchozích zásad je velmi účinná. Nasaďte ji již při prvních, malých příznacích zánětu a dodržujte ji dostatečně dlouhou dobu.
Střídejte po dni čaje: čaj Ledviny a čaj Močový měchýř. K tomu denně užívejte tinkturu z pupenů Lichořeřišnice a přírodní kapsle Vilcacora a přírodní kapsle Ochránce. Tuto kúru užívejte 1 měsíc, potom udělejte 1 týden pauzu a vše zopakujte bez ohledu na to, jestli zánět pociťujete, nebo ne.
Po 2 měsících si nasaďte směs z pupenů Ledviny-močový měchýř a také Harmonelo na úpravu střev. Užívejte ji další 3 měsíce.
Zánět močového měchýře není nepřekonatelný problém. Řešení má a vy jej již znáte!
zdroj :