Léčivá síla černého bezu

Bez černý – statný keř, který nám v každém ročním období nabízí nějakou svoji část jako výborný léčivý prostředek. Brzy na jaře pupeny a mladé větvičky, na podzim plody a více jak půl roku listy, které ve formě obkladu zbavují naše tělo zhmožděnin a revmatických bolestí. Nyní se můžeme těšit z nádherně vonících žlutobílých květů.

Léčivou sílu květů černého bezu si můžeme nejenom ihned užít, ale hlavně uchovat na zimu, kdy ji budeme potřebovat daleko více. Připravit si můžeme kloktadlo, mast, ale i lahodnou limonádu či sirup. Usušené květy pak užívat celý rok.

Čaj z květů černého bezu

Bylinný čaj z květů je močopudný, dokáže snížit horečku, vyvolat pocení, nebo dokonce zmírnit dráždivý kašel. Působí také proti bolesti svalů a kloubů. Sušený květ černého bezu můžeme kombinovat třeba s květem lípy nebo se šalvějí.

Jak sušit černý bez

 • Sbírat bychom měli květy, které ještě nejsou úplně rozvité, ale určitě bychom si měli počkat na hezké suché počasí.
 • Květy otrhejte a rozprostřete stonky vzhůru do lísek nebo na síta, která jste předem vyložili čistým papírem.
 • Takto nechte květy ležet přes noc, kdy pěkně zavadnou a navíc se z nich většina hmyzu odstěhuje jinam. 
 • Před samotným sušením ze všech květů postupně odstříhejte všechny silnější stonky.
 • Sušení by mělo být rychlé, ideální je teplota 35 až 40 ºC, při pomalejším sušení je velká pravděpodobnost, že květy zhnědnou.
 • Nasušenou drogu přesypte do sklenic s pevným uzávěrem a skladujte v tmavé místnosti.

    

Mast, kloktadlo a inhalace

Prvním zajímavým receptem je kloktadlo na zanícený nosohltan nebo mandle, kdy 5 gramů sušené bylinky nasypete do studené vody, přivedete k varu a ihned odstavíte. Kloktejte vychladlý a přecezený odvar.

Na drobná hnisavá kožní onemocnění můžete vyzkoušet tuto mast: Svařte 10 gramů sušených květů se dvěma lžícemi vepřového sádla ( nesoleného) ,směs přeceďte přes čisté plátýnko, nalijte do sklenice a samozřejmě nechte vychladnout.

Na chronický zánět čelních dutin, hučení v uších i bolest hlavy pomáhá inhalace ze 4 hrstí sušených květů černého bezu, 2 kávových lžiček mletého kmínu a 3 stroužků nakrájeného česneku. Všechny ingredience dejte do hrnce s vodou, 1-2 minuty povařte a pak inhalujete

Čerstvé květy černého bezu se uplatní i v kuchyni

Chutný recept

 • Z hladké mouky, vajec a piva si připravte hustší těstíčko, přidejte sůl a pepř, případně strouhaný sýr dle vlastního výběru.
 • Oprané květy berte jednotlivě za stonek, namočte v těstíčku a hned položte do rozpáleného oleje v pánvi.
 • Během smažení první strany květu odstřihávejte stonky a pak dosmažte i druhou stranu.

Takto připravené květy jsou výborné s novým bramborem, čerstvou pažitkou a rozpuštěným máslem. Milovníci sladkého mohou zkusit květy namáčet do těstíčka bez soli, pepře a sýru a po usmažení dochutit skořicovým cukrem.

Sirup z bezových květů

Domácí sirup z květů je vynikající jako sladidlo do čaje, zvláště při nachlazení. Mezi lidmi koluje spousta receptů, liší se poměrem květů, vody a cukru nebo přítomností kyseliny citronové. Někdo sirup před nalitím do sklenic povaří, jiní radí jenom mírně zahřát, aby se cukr rozpustil.

Tady je zajímavý recept:

 • Na 25 květů budete potřebovat 1,5 litru vody, 1 citron a 1 kg hnědého nerafinovaného cukru (neničí léčebné účinky byliny jako cukr bílý).
 • Květy ponořte do vody, přidejte kolečka oloupaného citronu bez jader a nechte 24 hodin stát.
 • Potom tekutinu přeceďte přes plátýnko, přidejte cukr a chvíli povařte.
 • Ještě horký sirup přelijte do vyvařených sklenic nebo lahviček, než vychladnou, postavte je dnem vzhůru.

    

Listy černého bezu léčí klouby a kosti

Obklady z čerstvých listů černého bezu velmi dobře působí na záněty Achillovy šlachy, různé pohmožděniny, ostruhy a nárůstky na patách či jiných kostech. Čerstvé listy mírně naklepejte, přiložte na postižené místo. Dobře obalte potravinářskou fólií a nechte působit přes noc.

Nyní máte mnoho inspirací, tak stačí jen vyrazit a sbírat!


zdroj: http://serafinbyliny-cz.cs5.cstech.cz/

Jak na jarní alergie

S jarem rozkvetou nejen louky a sady, ale objeví se také mnoho alergenů k pramalé radosti dnes už bohužel celé armády alergiků. Patříte mezi ně? Pak si přečtěte naše tipy.

Co je alergie

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit, ale vadí.

Tyto látky se označují jako alergeny a aktivují protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG a dochází k jejich zvýšené tvorbě. Toto spustí některou z alergických reakcí, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Kde alergie začíná

Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech a také v játrech.

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Potom je tu také skutečnost, že konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál.

Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopné přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale i celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst. Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií, např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Projevy alergie

K nejběžnějším projevům patří alergická rýma, která může být v časném jarním období zaměňovaná za projevy nachlazení. Dále zánět spojivek, svědění a otok očí nebo pocit zaplnění až bolesti v uších, který je způsobený chronickým zánětem čelních dutin a následně Eustachovy trubice.

Alergie se často projevuje i přes kůži jako různé typy zarudnutí pokožky, svědění kůže, kopřivky až po atopický ekzém. Velmi často se alergie projevují přes horní cesty dýchací a plíce. Chronická dušnost, chronický kašel, chronické záněty horních cest dýchacích až astma, to vše jsou alergie.

Dále můžeme mít projevy, které si v první fázi s alergiemi vůbec nemusíme spojit. Mohou to být trávicí obtížestřídavé průjmy a zácpynedostatek vitamínů a minerálů v organismu, vypadávání vlasůbolesti kloubů či chronická únava. Tyto projevy většinou souvisí s potravinovými alergiemi.

Specifickými druhy alergií jsou sluneční alergie a chladová alergie.

Alergické projevy se mohou v průběhu života měnit a také se jich může projevovat několik zároveň.

Jak na alergie?

Léky, které se běžně užívají, alergie neléčí, ale zmírňují alergické projevy. Pokud chceme alergie efektivně léčit, je nutné jít k místu jejich vzniku, a to jsou střeva a játra.

Přírodní léčba v tomto případě působí harmonizačně na celý organismus pacienta, který při dlouhodobém užívání přípravků postupně mění svoji reaktivitu na zevní svět. Alergické projevy se zmírňují až do té míry, že může dojít k jejich vymizení (výjimkou jsou silné vrozené potravinové alergie).

Při léčbě je nutné kombinovat jednotlivé přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých hub a rostlin, ale i z dalších látek. Dále je velmi důležitá intenzivní spolupráce pacienta při úpravě stravy a celkového životního stylu.

Úprava stravy

 • minimální množství přidaného cukru
 • nepít kravské mléko a alkohol
 • omezit příjem lepku a přidaných chemikálií ve stravě
 • i léky při léčbě hrají významnou roli – jejich zbytečné užívání léčbu alergií blokuje

Pomáhají byliny i houby

Z přírodních preparátů hrají při léčbě alergií významnou roli byliny a medicinální houby. Jaké to jsou?

Rdesno mnohokvěté

 • Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, poruch imunity i při ekzémech a potravinové nesnášenlivosti.
 • Významně regeneruje játra a zlepšuje fungování střev, podporuje trávení.

Žampion mandlový

 • Velmi dobře působí při kožních a průduškových alergiích.
 • Používá se i u autoimunitních chorob.

Perilla křovitá

 • Velmi dobře působí na alergie, problémy s dýcháním, na astma
 • Efektivně působí proti parazitům.

Obě byliny a medicinální houbu najdete v účinném poměru a skvělé kvalitě v přípravku Pylergen

Pupeny ovocného keře černého rybízu

 • Mají velmi zvláštní účinek – v organismu vykazují přirozený kortikoidový efekt.
 • To znamená, že velmi intenzivně harmonizují imunitní systém, působí proti alergickým reakcím, svědivému ekzému, snižují zánětlivé reakce v těle.
 • Působí také na otoky, revmatické projevy, záněty v oblasti uší, mandlí a krku.
 • Jejich působení je velmi rychlé a efektivní.

Objevte tinkturu z pupenů černého rybízu vyráběnou podle tradiční gemmoterapeutické receptury

Kopřiva dvoudomá

 • Nejvýznamnější bylina při léčbě alergií.
 • Má velmi silný protialergický účinek na všechny typy alergií.
 • Je vhodné ji pít společně ve směsi s jinými bylinami podobného účinku.

I bylinný čaj může významně snížit alergickou reakci. Vyzkoušejte Pylergen, čaj s obsahem kopřivy

Kombinací vhodných přírodních preparátůúpravou stravy a životního stylu je možné alergie velmi efektivně léčit. Vyjímkou jsou vrozené potravinové alergie např. na ořechy.

 

Základní bylinná sestava na zmírnění alergických reakcí 

Střídejte po dni čaje Játra a Pylergen a k tomu denně užívejte kapsle Pylergen a tinkturu z pupenů Černého Rybízu