Vitamín C a jeho vliv na naše tělo

Víte, že bez kvalitního, přírodního vitamínu C nebude správně fungovat nejenom váš imunitní systém, ale také klouby, cévy, krvetvorba, ale i mozek?

Vitamín C, odborně kyselina askorbová, patří snad k nejznámějším vitamínům, ale i k nejznámějším přírodním látkám vůbec.

Vitamín C a klouby

Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Špatný metabolismus kolagenu má vliv na srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.

Pokud má organismus nedostatek vitamínu C, tak se kolagen nedostatečně tvoří, což má za následek onemocnění pojivového aparátu. Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní kůže a zubů.

Vitamín C a železo

Železo je zcela nezbytné pro náš život a zdraví. Je důležitou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášejících kyslík k buňkám. Železo je rovněž součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a také je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje celé tělo energií.

Vitamín C je důležitý pro vstřebávání železa, protože spolu s kyselinou chlorovodíkovou, která je přítomna v žaludku, napomáhá lepšímu rozpouštění a vstřebávání železa.

Při nedostatku železa v těle je výhodnější zvýšit dávku vitamínu C než železa, protože samo zvýšení vstřebávání železa zajistí jeho dostatečný přívod, místo zbytečného a rizikového zvyšování dávky železa.

    

Vitamín C a hormony

Po vstřebání do organismu se nejvíce vitamínu C dostává do nadledvinek. Nadledvinky jsou velmi důležitým orgánem. Jsou součástí řídicího systému hypotalamus – hypofýza – kůra nadledvin, produkují steroidní hormony, které zasahují do metabolismu sacharidů, bílkovin i tuků, ovlivňují reakci organismu na stres, řídí hospodaření s vodou a minerálními látkami a umožňují tak udržení stálého vnitřního prostředí.

Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin. Adrenalin je látka přenášející signály při stresových reakcích. Společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při reakcích zvaných – “boj” nebo “útěk”. Osoby s vyšší mírou stresu nutně potřebují vyšší dávky vitamínu C.

Vitamín C a mozkové funkce

Vitamín C hraje velkou roli při tvorbě dopaminu v mozku. Dopamin působí jako neuropřenašeč , který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem psychických onemocnění.

Vitamín C hraje také roli při tvorbě serotoninu, který je zodpovědný za naši dobrou náladu, emoce i spánek. Jeho nedostatek může způsobovat některé psychické nemoci.

Vitamín C a cévy

Vitamín C spolu s bioflavonoidy patří mezi látky, které pomáhají urychlit hojení modřin. Bioflavonoidy jsou látky rostlinného původu, které najdeme prakticky ve všech rostlinných buňkách. K nejznámějším patří rutin. V přírodě mají funkci barviv a dodávají ovoci a zelenině charakteristické zabarvení. V těle pozitivně působí na kvalitu cévní stěny a tím příznivě ovlivňují nejenom hojení, ale také stav křečových žil, působí i proti zánětům.

Tím samozřejmě pozitivní účinky vitamínu C na náš organismus nekončí. Mimo jiné pozitivně ovlivňuje funkce imunitního systému, krevního tlaku, srdce.

Vitamín C patří také mezi antioxidanty, látky, které pomáhají ochraňovat náš organismus před negativním působením volných radikálů z okolního prostředí.

A vidíte – pak se řekne “obyčejné céčko”!

Kašel - jeden příznak - více nemocí

Kašel je jednou z nejčastějších zdravotních obtíží, které vedou nemocného k lékaři. Zhoršuje kvalitu života a někdy může být podceňovaným příznakem vážného onemocnění.

Diagnostika příčin kašle bývá někdy obtížná, a to především u dlouhodobě trvajících forem.

Obecně se kašel rozlišuje na akutní a chronický. O chronickém kašli mluvíme, pokud trvá déle jak 7 týdnů.

 

Akutní kašel vlhký

Vzniká většinou jako příznak akutního zánětu průdušek.

Nejčastěji to bývá při různých formách chřipek a nachlazení, při virových, ale i bakteriálních infekcích. Nemocný má většinou teplotu, je unavený a vykašlává žlutě až zeleně zbarvený sekret. 

Mohou pomoci byliny jako je třeba bez černý, divizna, lípa

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Suchý, dráždivý kašel

 většinou provází zánět nosohltanu a vedlejších čelních dutin. I ten bývá příznakem virových nebo bakteriálních infekcí, ale také alergií.

Mohou pomoci byliny jako je třeba divizna, proskurník nebo mateřídouška

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Chronický kašel

Pokud kašleme déle jak 7 týdnů, může se jednat o chronický kašel.

Dlouhotrvající, dráždivý kašel může mít celou řadu příčin a může souviset s velkým množstvím chorob. Vybíráme tři nejčastější:

Astma

Průduškové astma je jeden z projevů alergických reakcí v organismu. Ve své počáteční, lehké formě se dá dobře ovlivňovat bylinami, ale je potřeba spolupracovat s odborníkem na bylinnou léčbu.

Jelikož je tento problém spojený s alergiemi, léčba vyžaduje nejenom užívání bylin, ale i celkovou úpravu životního stylu.

Chlamydiová infekce

Bakterie Chlamydia pneumoniae, se šíří vzduchem a je v populaci velmi rozšířená. Postihuje primárně plíce a způsobuje chronický, někdy velmi úporný kašel, který nereaguje na běžnou léčbu na kašel a většinou ani na antibiotickou léčbu.

Záludnost této bakterie spočívá v tom, že se může z plic rozšířit do celého těla, čímž stoupá riziko chronického průběhu onemocnění.

Kromě výše zmíněného úporného kašle můžete kýchat, cítit slabost nebo být velmi unavený. Diagnostikovat se dá sérologickým vyšetřením v odborné laboratoři.

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

 

Reflux jícnu

Zdánlivě toto onemocnění nepatří do tématu horních cest dýchacích, ale jeho hlavním příznakem je kašel.

Reflux jícnu vzniká uvolněním dolního svěrače jícnu, který odděluje jícen od žaludku. Při tom dojde k proniknutí kyselého obsahu žaludku do jícnu. Žaludeční kyseliny, zejména kyselina chlorovodíková, postupně poškozují sliznici jícnu, což lidé vnímají jako pálení žáhy, říhání,  zápachem z úst.

Velmi typickým příznakem refluxu jícnu bývá chronický kašel, který často není z počátku přisuzován této chorobě. Až po vyčerpání klasické léčby na kašel, která nebývá v tomto případě úspěšná, přichází na řadu další pátrání po příčině chronického kašle, a tou bývá právě reflux jícnu.

Kašel je v tomto případě následkem toho, že výpary kyselin dráždí průdušky. Tento symptom se objeví i tehdy, když nás trápí „stresový reflux“, tj. pálení žáhy se objeví jen ve stresových situacích, případně při nervozitě vznikne pálení žáhy, reflux a kašel.

Mohou pomoci byliny jako je třeba pampeliška, andělika nebo fenykl

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Nepodceňujte i zdánlivě malý „kašlík“. Vaše tělo vám jeho prostřednictvím dává zprávu, že není něco v pořádku. Vy ale už víte jak na to!

Naše tipy

Akutní vlhký kašel přírodní léčba:

podáváme byliny, které působí protizánětlivě, tlumí kašel, teplotu a podporují imunitu. Velmi účinná je Lichořeřišnice větší, ale i Vrba bílá či květ Bezu černého. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Nastydnutí, tinkturu z pupenů Lichořeřišnice nebo čajový koncentrát Průdušky a plíce.

Suchý, dráždivý kašel přírodní léčba:

podáváme byliny, které zvlhčují a chrání sliznice horních cest dýchacích, a zároveň mají mírný antialergický účinek. Velmi účinná je Divizna velkokvětá, Proskurník lékařský nebo Mateřídouška úzkolistá. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Čelní dutiny nebo Průdušky či tinkturu z pupenů Divizna

Chronický kašel přírodní léčba:

V tomto případě přicházejí na řadu přírodní přípravky „vyššího kalibru“. Je potřeba nasadit byliny i medicinální houby, jen tak může být léčba úspěšná. Podmínkou je také dostatečně dlouhá doba užívání, někdy až šest měsíců. Z konceptu Serafin velmi dobře funguje kombinace přírodních kapslí Ochránce a Vilcacora.  Doplňujeme pak čajem Imunita a Průdušky

Reflux jícnu přírodní léčba:

podáváme byliny s větším obsahem hořčin, ale také slizové byliny na ochranu sliznic trávicího traktu. Dobře působí Puškvorec lékařský, Sléz přehlížený a také kořen Čekanky obecné. Z konceptu Serafin vybíráme čaj Žaludek a dvanácterník a přírodní kapsle Digestiv

zdroj : www.serafinbyliny.cz

Super tipy pro imunitu

Imunitní systém člověka je velmi složitý mechanismus. Jeho primárním úkolem je chránit organismus před nežádoucími cizorodými látkami, viry, bakteriemi, plísněmi či parazity. Tyto mikroorganismy musí včas identifikovat, lokalizovat, zlikvidovat a předat k vyloučení z organismu.

Imunitní systém je komplexní soustava vzájemně spolupracujících a doplňujících se orgánů. Patří mezi ně například střeva, játra, lymfatický systém, slezina, brzlík, kostní dřen, soustava žláz s vnitřní sekrecí a další. Při nedostatečné funkci imunitního systému pak dochází k rozvoji různých typů onemocnění, a to jak fyzických, tak ale i psychických. Za neadekvátně fungujícím imunitním systémem stojí také alergie a různé typy autoimunitních onemocnění.

Tipy pro správné fungování přirozené imunity

Strava

Střeva jsou základem zdraví, základem imunity. Hippokrates, otec moderní medicíny, řekl, že všechna onemocnění začínají ve střevech, a to před 2000 lety!

Vědci zjistili, že v lidském těle se nachází „nový orgán“. Avšak na rozdíl od běžných orgánů jako je třeba srdce, mozek, plíce se tento orgán neskládá z lidské tkáně, nýbrž z bilionů bakterií. Říká se mu střevní mikrobiom. Je to soustava střevních bakterií, která u dospělého člověka může vážit až 2 kg. Mikrobiom má silný vliv na celkovou imunitu člověka, ale také na jeho psychický stav.

Mikrobiom si nevíce poškozujeme nevhodnou, nevyváženou stravou, která obsahuje nadmíru přidaného cukru, lepku, alkoholu a chemikálií. Zejména u dětí nadměrná konzumace cukru má přímý vliv na poruchy imunity a rozvoj alergií. Mikrobiom významně poškozují i léky zejména nadužívání antibiotik, léků na bolest či hormonálních léků.

Posilovat jej můžeme stravou bohatou na zeleninu a vlákninu, dále probiotiky, která se vyskytují v zakysaných mléčných výrobcích nebo třeba v kysaném zelí. Důležitá jsou však i tzv. prebiotika, tedy látky, které působí přímo jako „krmivo“ pro náš mikrobiom. Jednou z nich je polysacharid inulin, který se přirozeně vyskytuje v kořenu čekanky, pampelišky či puškvorce. Užívání přírodních preparátů právě s obsahem namletého kořenu některé z uvedených bylin pomůže nejen našemu trávení, ale i posílí přirozený mikrobiom, a tím imunitu.

 

Stres

Imunitní systém s naším psychickým stavem souvisí více než úzce. Psychické vyčerpání, negativní emoce, dlouhodobý stres, to všechno jsou faktory, které se výrazně podílejí na oslabení imunity, chybných imunitních reakcích, ba dokonce na rozvoji autoimunitních onemocnění.

Centrální nervový systém ve velké míře ovlivňuje funkce a chování imunitních buněk, a sice pomocí hormonů uvolňovaných hypothalamem, hypofýzou, nadledvinkami. Prostě aktivací reakcí „boj nebo útěk“. Takto si dlouhodobě oslabují fungování imunitního systému nejenom dospělí, ale i děti, které nežijí v láskyplném rodinném prostředí, děti, na které jsou kladeny příliš velké nároky a není respektována jejich přirozenost ani doma ani ve škole.

Co s tím? Hýbejte se a smějte se! Pohyb upravuje v těle rovnováhu mezi stresovými hormony a hormony dobré nálady. Smích pak dokáže uvolnit endorfiny a podpořit vaše zdraví. Dostatečné množství hořčíku, vitamínů řady B a správný mikrobiom jsou základem naší dobré psychiky.

Spánek

Spánek je pro život člověka důležitější než jídlo. Jeho nedostatek může způsobit smrt dříve než nedostatek jídla. Při spánku se naše tělo regeneruje. Nahrazuje poškozené buňky těmi novými, a to i v rámci imunitního systému. Důležité je usínat před půlnocí, aby se do tohoto procesu v klidu mohli zapojit játra, která v tuto dobu začínají svoji regeneraci a dále všechny ostatní orgány včetně střev a hormonálního systému. Spánek kratší než šest hodin ( u dospělých) nám ubírá hodně sil a velmi oslabuje imunitní systém.

 

Síla přírody

Příroda má nějakou bylinku či houbu na každou naši bolístku. Základní a známou bylinou na podporu imunitního systému je:

Echinacea – Třapatka nachová 

Její původní domovinou je Severní Amerika. Je to tradiční bylina tamních indiánských kmenů. Postupně se rozšířila i k nám do Evropy. Echinacea nespecifickým způsobem posiluje fungování imunitního systému. Používá se z ní kořen a květ. Nejčastější formou užívání je tinktura nebo čajový koncentrát. Můžeme jí užívat samostatně, ale i ve směsích s jinými bylinami či houbami. Doporučuje se užívat poměrně brzy před předpokládaným krizovým obdobím, jelikož potřebuje nějaký čas, aby imunitní systém stimulovala.

Houby

Všichni jsme zvyklí běžně hovořit o léčivých bylinách, které mají velkou tradici. Méně známá je ale tradice používání léčivých hub. Používání hub časově spadá již do pravěku a houby lidstvo provází celým jeho vývojem nejenom jako potravina, ale i jako léčivka. Houby mají celou škálu pozitivních účinků, ale jeden z největších je silná podpora funkce imunitního systému pomocí zejména obsažených beta glukanů.

Co to je beta glukan

Beta glukan je unikátní přírodní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním chorobám. Tisíce studií prováděných na různých universitách ve světě prokázaly, že denní konzumace beta glukanu optimálně stimuluje bílé krvinky zejména makrofágy. Makrofágy „požírají vše“, co do krve nepatří. Betaglukany pak fungují jako „krmivo“ nebo můžeme říci „hnací motory“ pro ně.

Beta glukany najdeme v různých druzích hub, které běžně v létě sbíráme v našich lesích, ale i v tzv. medicinálních houbách, které si většinou do kuchyně tak často nenosíme.

Pouhým pojídáním však beta glukany z hub naše tělo dostane v množství 2-3%. Chybí nám totiž trávicí enzym, který by v trávicím traktu tyto účinné látky z hub uvolnil. Proto ani užívání rozemletých hub na prášek nebývá léčebně moc účinné.

Řešením je extrakt. Jedná se o velmi silný vodný výluh z medicinálních hub, kde se tímto postupem uvolní velké množství beta glukanů. Koncentrovaný výluh se pak vysuší a buď se dávkuje do přírodních kapslí nebo se přidává do čajového koncentrátu společně s dalšímu bylinami a přírodním sirupem.

 

Nejčastěji používanými houbami v souvislosti s podporou imunitního systému jsou:

Lesklokorka lesklá – Reishi

 posiluje celkově imunitní systém. Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, astmatu i při ekzémechRegeneruje játra a zlepšuje jejich funkci, podporuje trávení. Houba je velmi vhodná na podporu rekonvalescence po těžkých nemocech. Reishi snižuje hladinu cholesterolu v krvi a upravuje hladinu krevního cukru. Celkově zvyšuje duševní i fyzickou výkonost.

Žampion mandlový

 stejně jako ostatní houby stimuluje funkce imunitního systému. Používá se zejména při alergiích, astmatu, chronických zánětech průdušek. Snižuje kašel, zlepšuje stav pokožky.

Čaga – rezavec šikmý

dřevokazná houba, která celkově podporuje imunitní systém. Obsahuje nejenom beta glukany, ale i betulin, který rozšiřuje její spektrum účinností. Čaga se používá se při zánětech žaludku a střev. Doporučujeme jí při hnisavých kožních onemocněních, zánětlivém akné, střevních a gynekologických plísních, chronických zánětech horních cest dýchacích a plic.

A co chronický doporučované „céčko“?

Ano, ale v přírodní formě. Tedy v ovoci a zelenině. Pokud potravinový doplněk, tak takový, kde je vitamín C ve formě extraktu z ovoce Acerola nebo Camu camu.

Nyní již víte co dělá dobře vašemu tělu a vašemu imunitnímu systému. Upravte stravu a životní styl, nakupte přírodní přípravky a užijte si pestrobarevný podzim se všemi jeho krásami!


Podpořte imunitu dětí dříve, než se vrátí do škol

Chcete-li posílit imunitu vašeho dítěte ještě dříve, než se vrátí do škol a do dětského kolektivu, pak čtěte ► bit.ly/Podporte-imunitu-svych-deti. Existuje totiž několik základních pravidel, kterými je dobré se jako rodič řídit.Léčivá síla černého bezu

Bez černý – statný keř, který nám v každém ročním období nabízí nějakou svoji část jako výborný léčivý prostředek. Brzy na jaře pupeny a mladé větvičky, na podzim plody a více jak půl roku listy, které ve formě obkladu zbavují naše tělo zhmožděnin a revmatických bolestí. Nyní se můžeme těšit z nádherně vonících žlutobílých květů.

Léčivou sílu květů černého bezu si můžeme nejenom ihned užít, ale hlavně uchovat na zimu, kdy ji budeme potřebovat daleko více. Připravit si můžeme kloktadlo, mast, ale i lahodnou limonádu či sirup. Usušené květy pak užívat celý rok.

Čaj z květů černého bezu

Bylinný čaj z květů je močopudný, dokáže snížit horečku, vyvolat pocení, nebo dokonce zmírnit dráždivý kašel. Působí také proti bolesti svalů a kloubů. Sušený květ černého bezu můžeme kombinovat třeba s květem lípy nebo se šalvějí.

Jak sušit černý bez

 • Sbírat bychom měli květy, které ještě nejsou úplně rozvité, ale určitě bychom si měli počkat na hezké suché počasí.
 • Květy otrhejte a rozprostřete stonky vzhůru do lísek nebo na síta, která jste předem vyložili čistým papírem.
 • Takto nechte květy ležet přes noc, kdy pěkně zavadnou a navíc se z nich většina hmyzu odstěhuje jinam. 
 • Před samotným sušením ze všech květů postupně odstříhejte všechny silnější stonky.
 • Sušení by mělo být rychlé, ideální je teplota 35 až 40 ºC, při pomalejším sušení je velká pravděpodobnost, že květy zhnědnou.
 • Nasušenou drogu přesypte do sklenic s pevným uzávěrem a skladujte v tmavé místnosti.

    

Mast, kloktadlo a inhalace

Prvním zajímavým receptem je kloktadlo na zanícený nosohltan nebo mandle, kdy 5 gramů sušené bylinky nasypete do studené vody, přivedete k varu a ihned odstavíte. Kloktejte vychladlý a přecezený odvar.

Na drobná hnisavá kožní onemocnění můžete vyzkoušet tuto mast: Svařte 10 gramů sušených květů se dvěma lžícemi vepřového sádla ( nesoleného) ,směs přeceďte přes čisté plátýnko, nalijte do sklenice a samozřejmě nechte vychladnout.

Na chronický zánět čelních dutin, hučení v uších i bolest hlavy pomáhá inhalace ze 4 hrstí sušených květů černého bezu, 2 kávových lžiček mletého kmínu a 3 stroužků nakrájeného česneku. Všechny ingredience dejte do hrnce s vodou, 1-2 minuty povařte a pak inhalujete

Čerstvé květy černého bezu se uplatní i v kuchyni

Chutný recept

 • Z hladké mouky, vajec a piva si připravte hustší těstíčko, přidejte sůl a pepř, případně strouhaný sýr dle vlastního výběru.
 • Oprané květy berte jednotlivě za stonek, namočte v těstíčku a hned položte do rozpáleného oleje v pánvi.
 • Během smažení první strany květu odstřihávejte stonky a pak dosmažte i druhou stranu.

Takto připravené květy jsou výborné s novým bramborem, čerstvou pažitkou a rozpuštěným máslem. Milovníci sladkého mohou zkusit květy namáčet do těstíčka bez soli, pepře a sýru a po usmažení dochutit skořicovým cukrem.

Sirup z bezových květů

Domácí sirup z květů je vynikající jako sladidlo do čaje, zvláště při nachlazení. Mezi lidmi koluje spousta receptů, liší se poměrem květů, vody a cukru nebo přítomností kyseliny citronové. Někdo sirup před nalitím do sklenic povaří, jiní radí jenom mírně zahřát, aby se cukr rozpustil.

Tady je zajímavý recept:

 • Na 25 květů budete potřebovat 1,5 litru vody, 1 citron a 1 kg hnědého nerafinovaného cukru (neničí léčebné účinky byliny jako cukr bílý).
 • Květy ponořte do vody, přidejte kolečka oloupaného citronu bez jader a nechte 24 hodin stát.
 • Potom tekutinu přeceďte přes plátýnko, přidejte cukr a chvíli povařte.
 • Ještě horký sirup přelijte do vyvařených sklenic nebo lahviček, než vychladnou, postavte je dnem vzhůru.

    

Listy černého bezu léčí klouby a kosti

Obklady z čerstvých listů černého bezu velmi dobře působí na záněty Achillovy šlachy, různé pohmožděniny, ostruhy a nárůstky na patách či jiných kostech. Čerstvé listy mírně naklepejte, přiložte na postižené místo. Dobře obalte potravinářskou fólií a nechte působit přes noc.

Nyní máte mnoho inspirací, tak stačí jen vyrazit a sbírat!


zdroj: http://serafinbyliny-cz.cs5.cstech.cz/

Jak na jarní alergie

S jarem rozkvetou nejen louky a sady, ale objeví se také mnoho alergenů k pramalé radosti dnes už bohužel celé armády alergiků. Patříte mezi ně? Pak si přečtěte naše tipy.

Co je alergie

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit, ale vadí.

Tyto látky se označují jako alergeny a aktivují protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG a dochází k jejich zvýšené tvorbě. Toto spustí některou z alergických reakcí, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Kde alergie začíná

Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech a také v játrech.

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Potom je tu také skutečnost, že konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál.

Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopné přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale i celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst. Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií, např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Projevy alergie

K nejběžnějším projevům patří alergická rýma, která může být v časném jarním období zaměňovaná za projevy nachlazení. Dále zánět spojivek, svědění a otok očí nebo pocit zaplnění až bolesti v uších, který je způsobený chronickým zánětem čelních dutin a následně Eustachovy trubice.

Alergie se často projevuje i přes kůži jako různé typy zarudnutí pokožky, svědění kůže, kopřivky až po atopický ekzém. Velmi často se alergie projevují přes horní cesty dýchací a plíce. Chronická dušnost, chronický kašel, chronické záněty horních cest dýchacích až astma, to vše jsou alergie.

Dále můžeme mít projevy, které si v první fázi s alergiemi vůbec nemusíme spojit. Mohou to být trávicí obtížestřídavé průjmy a zácpynedostatek vitamínů a minerálů v organismu, vypadávání vlasůbolesti kloubů či chronická únava. Tyto projevy většinou souvisí s potravinovými alergiemi.

Specifickými druhy alergií jsou sluneční alergie a chladová alergie.

Alergické projevy se mohou v průběhu života měnit a také se jich může projevovat několik zároveň.

Jak na alergie?

Léky, které se běžně užívají, alergie neléčí, ale zmírňují alergické projevy. Pokud chceme alergie efektivně léčit, je nutné jít k místu jejich vzniku, a to jsou střeva a játra.

Přírodní léčba v tomto případě působí harmonizačně na celý organismus pacienta, který při dlouhodobém užívání přípravků postupně mění svoji reaktivitu na zevní svět. Alergické projevy se zmírňují až do té míry, že může dojít k jejich vymizení (výjimkou jsou silné vrozené potravinové alergie).

Při léčbě je nutné kombinovat jednotlivé přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých hub a rostlin, ale i z dalších látek. Dále je velmi důležitá intenzivní spolupráce pacienta při úpravě stravy a celkového životního stylu.

Úprava stravy

 • minimální množství přidaného cukru
 • nepít kravské mléko a alkohol
 • omezit příjem lepku a přidaných chemikálií ve stravě
 • i léky při léčbě hrají významnou roli – jejich zbytečné užívání léčbu alergií blokuje

Pomáhají byliny i houby

Z přírodních preparátů hrají při léčbě alergií významnou roli byliny a medicinální houby. Jaké to jsou?

Rdesno mnohokvěté

 • Působí velmi účinně proti různým druhům alergií, poruch imunity i při ekzémech a potravinové nesnášenlivosti.
 • Významně regeneruje játra a zlepšuje fungování střev, podporuje trávení.

Žampion mandlový

 • Velmi dobře působí při kožních a průduškových alergiích.
 • Používá se i u autoimunitních chorob.

Perilla křovitá

 • Velmi dobře působí na alergie, problémy s dýcháním, na astma
 • Efektivně působí proti parazitům.

Obě byliny a medicinální houbu najdete v účinném poměru a skvělé kvalitě v přípravku Pylergen

Pupeny ovocného keře černého rybízu

 • Mají velmi zvláštní účinek – v organismu vykazují přirozený kortikoidový efekt.
 • To znamená, že velmi intenzivně harmonizují imunitní systém, působí proti alergickým reakcím, svědivému ekzému, snižují zánětlivé reakce v těle.
 • Působí také na otoky, revmatické projevy, záněty v oblasti uší, mandlí a krku.
 • Jejich působení je velmi rychlé a efektivní.

Objevte tinkturu z pupenů černého rybízu vyráběnou podle tradiční gemmoterapeutické receptury

Kopřiva dvoudomá

 • Nejvýznamnější bylina při léčbě alergií.
 • Má velmi silný protialergický účinek na všechny typy alergií.
 • Je vhodné ji pít společně ve směsi s jinými bylinami podobného účinku.

I bylinný čaj může významně snížit alergickou reakci. Vyzkoušejte Pylergen, čaj s obsahem kopřivy

Kombinací vhodných přírodních preparátůúpravou stravy a životního stylu je možné alergie velmi efektivně léčit. Vyjímkou jsou vrozené potravinové alergie např. na ořechy.

 

Základní bylinná sestava na zmírnění alergických reakcí 

Střídejte po dni čaje Játra a Pylergen a k tomu denně užívejte kapsle Pylergen a tinkturu z pupenů Černého Rybízu