« ÚVODNÍ STRÁNKA

Červen-soustřeďte se na trávení

V červnu nám podle pravidel čínského pentagramu vládne prvek oheň, s nímž je spojený velmi důležitý orgán našeho těla, a to tenké střevo. Je významnou částí trávicí soustavy, ale má vliv i na imunitu. Poradíme vám, jak podpořit jeho funkci.

Tenké střevo a trávení

Tenké střevo řídí příjem a přeměnu potravy na vyživující energii a vylučuje odpadní látky. Přispívá ke všem aspektům trávení, včetně příjmu a dalšího pohybu potravy.

Vyrábí enzymy, které společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku štěpí potravu na menší složky. V tenkém střevě se štěpí bílkoviny na aminokyseliny, uhlohydráty na jednoduché cukry a tuky na menší jednotky. Kvalita naší krve závisí na naší výživě a fungování tenkého střeva.

Tenké střevo přijímá z potravy výživné látky a mimo jiné i železo. Při nízké hladině železa klesá schopnost krve transportovat kyslík do všech buněk těla.

Tenké střevo a imunita

Tenké střevo velmi úzce souvisí s imunitním systémem. Jeho vnitřní stěna je pokryta klky, které se chovají jako filtr. Brání tomu, aby tělo přijímalo jedovaté látky, ale tvoří se zde buňky imunity. Menší částečky potravy putují potom přes žilní systém stěnou střeva k játrům. Tam se získané látky dále zpracují.

Je-li tenké střevo přeplněno jedy, může to narušit rychlost a účinnost trávení. Má to však přímý vliv na imunitní systém. Porucha tohoto cyklu vytváří chronické poruchy imunity a alergie.

Alergie jako problém tenkého střeva

Alergie je vlastně neadekvátní reakce našeho imunitního systému. Aby mohla vzniknout alergická reakce, musí se imunitní systém s cizorodou částicí nejprve seznámit a rozhodnout o její škodlivosti. Pokud imunitní systém reaguje neadekvátně, vyhodnotí např. že peří nebo pyl je pro organismus nebezpečná látka a začne obranně reagovat. Na této reakci se podílí imunitní buňky, zejména T-lymfocyty a B-lymfocyty.

Jak ovlivnit kvalitu tenkého střeva a následně imunity a trávení

• Omezte příjem cukru a výrobků z něj

 Omezte příjem bílého a sladkého pečiva

 Snižte příjem lepku

• Mléčné výrobky jezte pouze zakysané a zkuste je více nahradit výrobky z kozího nebo ovčího mléka

 Omezte příjem konzervačních solí, které jsou zejména v uzeninách, tavených sýrech, paštikách

• Neužívejte zbytečně léky na bolest nebo antibiotika

• Jezte v klidu, stravu řádně rozkousejte

Tenké střevo a byliny

Na funkci tenkého střeva dobře působí mimo jiné mochna nátržník, benedikt, lopuch, puškvorec, pampeliška. 

Z hub je to zejména Čaga sibiřská.

Pro správnou střevní mikroflóru existuje v tenkém střevě látka zvaná Butyrát. Butyrát je sůl kyseliny máselné, která by měla být v našich střevech obsažena přirozeně díky prospěšným střevním bakteriím. Těch je však u většiny populace nedostatek, a tak ve dobré butyrát dodávat cestou přírodních přípravků.

Butyrát podporuje těsná spojení střevního epitelu, a tím pomáhá zajišťovat bariérovou funkci střeva v obraně před patogeny a také napomáhá při jeho vstřebávacích funkcích. Butyrát eliminuje tzv. syndrom zvýšené propustnosti střev, za kterým stojí řada onemocnění.

Rada na závěr

Jděte na procházku do přírody, na louku, a utrhněte si pár lístků pampelišky a květů sedmikrásky a snězte je. Tyto úžasné byliny vám okamžitě sníží zbytečné překyselení ve vašem trávicím traktu, podpoří činnost tenkého střeva a imunity. Nezapomeňte se smát! Smích je emoce, která léčí, a to nejenom tenké střevo.