« ÚVODNÍ STRÁNKA

Květen - měsíc srdce

Srdce centrum života a lásky

V květnu bychom měli podle pravidel čínského pentagramu chránit své srdce a s ním spojený cévní systém.

Naše srdce je centrem našeho života, ale i centrem emocí. Srdce je fascinujícím orgánem. Jeho pravidelný tlukot nám dává jistotu klidného života, je to neúnavná pumpa, která pracuje i v okamžicích, kdy ostatní orgány odpočívají. Srdce nemusí být nemocné jen neopětovanou láskou. Stačí se řádně stresovat, přejídat se, kouřit, dopřávat si alkoholu a nijak moc se nehýbat. Srdce dokáže poměrně dlouho odolávat, nicméně za nějaký čas se unaví, začne bít nepravidelně. I když je lidské tělo mnohdy schopno se samo opravit, tak na generální opravu srdce bývá často již pozdě, srdce i cévy přestávají být pružné a naše zdraví chátrá.

Srdeční sval se za den stáhne a uvolní více než 100 000x a přečerpá tak hezkých pár hektolitrů té nejcennější tekutiny – krve. Aby všechno toto zatížení zvládlo, potřebuje velké množství energie a výživných látek. Jakmile mu něco z toho chybí nebo přebývá, dá nám to hezky najevo. Jednou buší jako zběsilé, jindy tepe sotva znatelně. A ve všech těchto případech nám ukazuje zvednutý prst – pozor, něco se děje!

Nejčastější nemoci srdce a cév

Nejčastějším srdečně cévním onemocněním je ateroskleróza, neboli kornatění cév. Postihuje bez rozdílu muže i ženy, často v nejproduktivnějším věku. Je o to nebezpečnější, že zasahuje tělo v raných fázích bez zjevných příznaků. Jednoduše řečeno, dlouho nás nic nebolí. Příčinou aterosklerózy je narušení cévy a následné ukládání tukových látek do její stěny. Cévy postupně tvrdnou, průtok krve cévou je omezen a následkem toho jsou některé části těla nedostatečně zásobovány kyslíkem a živinami. Jestliže dojde k náhlému uzávěru některé hlavní tepny, mohou být následky velmi dramatické: akutní infarkt myokardu, centrální mozková příhoda, uzávěr tepen dolních končetin.

Dalším častým problémem je bušení srdce a arytmie. Oba projevy mívají jednu hlavní příčinu. Dlouhodobý, chronický stres. Nebývá to krátkodobé stresové vypětí, ale dlouhé životní trable, ale i vzorce našeho chování, díky kterým si stále v těle vyvoláváme reakci „boj nebo útěk“. Při této reakci dochází k vyplavení kortizolových hormonů a nabuzení a zrychlení činnosti srdce. Pokud tento stav prožíváme téměř neustále zůstává srdce v tomto módu, tedy zrychlení, bušení. Pro srdce a následně celé tělo je tento stav velmi vyčerpávající.

Stres a výše popsané reakce jsou také nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku.

Jak se tedy chorobám srdce a cév nejjednodušeji bránit?

Je to relativně jednoduché. Důležitý je aktivní přístup ke svému zdraví. Pokud kouříte, tak musíte přestat a vyhýbat se zakouřenému prostředí. Významným krokem je úprava životosprávy. To znamená změnit stravovací návyky. Co nejvíce omezit cukry (vyjma sladkého ovoce), omezit vysoce tučné potraviny a průmyslově zpracované potraviny. V rámci prevence bychom se měli vyhýbat potravinám s konzervačními solemi, ale i velkému množství potravin z bílé mouky. Vhodné je přidat do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem Omega 3 kyselin. Zejména ryby a avokádo. Jíst potraviny v co nejpřirozenějším stavu a mít dostatečné množství vlákniny.

Naše srdce a kardiovaskulární systém potřebují přirozený pohyb a co nejméně stresu. Pokud zařadíme do svého programu každý den rychlou procházku či jinou pohybovou aktivitu, tak splníme obojí. Při pohybu se totiž odbourávají stresové hormony a nahrazují se hormony “dobré nálady“.

Srdce a láska

Květen je obecně známý jako „měsíc lásky“. Řada párů v tomto čase může docílit chtěného početí i po měsících nezdarů. Pozitivní vliv jara, přírody a energií s nimi spojených často dokáže otevřít naše srdce, uvolnit stresová napětí a tím dovolit přírodě, aby vytvořila malý zázrak. Dobře fungující kardiovaskulární systém u obou partnerů může být jedním z pozitivních činitelů.

Víte, že cílenými dechy do srdce si můžete uvolnit stres a pěstovat v sobě lásku? Zavřete oči a při nádechu si představujte proud zlatého světla, který z prostoru před vámi proudím k vašemu srdci a celé jej prosvětluje a při výdechu vydechujte proud šedého popela opět do prostoru před vámi. To celé alespoň 10 minut denně.

Vyjděte rychlým krokem do přírody, zhluboka dýchejte a radujte se z jejích krás! Po návratu si můžete vychutnat některý z jejích darů ve formě léčivých bylin působících právě na kardiovaskulární systém, jako je Jírovec maďal – kaštan, Česnek medvědí, Kozlík lékařský, Hloh obecný, Gotukola, Jinan dvoulaločný nebo zelený čaj.